Okul çağı çocuklarda büyüme ve obezite durumunun saptanması, etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
Determination of growth and obesity in school-age children, evaluation of the efecting factors
- Tez No: 156543
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET Yabancı, N., Okul çağı çocuklarda büyüme ve obezite durumunun saptanması, etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2004. Bu çalışma, Ankara ilinde okul çağı çocuklarda yürütülmüş kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın amaçlan; okul çocuklarında büyüme durumu ve obezite sıklığı ile büyüme ve obeziteye etki eden etmenleri saptamak, obez olan çocuklarda koroner kalp hastalığı risk etmenlerini belirlemektir. Birinci aşamada 7-14 yaş arası toplam 1042 erkek ve 1009 kız çocuğun antropometrik (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi,bel ve kalça çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı-DKK) ölçümleri alınmıştır. Çocukların vücut ağırlıkları ile boy uzunluklarının yaşla birlikte doğrusal artış gösterdiği saptanmıştır. Çocukların toplam %2.6'sımn yaşa göre vücut ağırlığı, %8.9'unun yaşa göre boy uzunluğu 5. persentilin altındadır. Yaşa göre beden kitle indeksi (BKİ), >85.-95. persentil (obez) olanların sıklığı ise %8.5 ve %5.3'tür. ikinci aşamada, birinci aşamadan gönüllü olarak seçilen 11-14 yaş arası 211 erkek, 258 kız çocuk üzerinde yürütülmüştür. Bu aşamada, diğer aşamaya ek olarak bazı antropometrik (biseps, subskapular ve suprailiak DKK, kulaç uzunluğu ve baldır çevresi) ölçümler yapılmış, çocukların besin tüketimi, fiziksel aktivite düzeyini ve bazı özelliklerini saptamak için soru kağıdı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Yabancı, N., Determination of growth and obesity in school-age children, evaluation of the affecting factors. Hacettepe University, Institute of Health Sciences PhD Thesis in Nutrition and Dietetics, Ankara, 2004. This cross-sectional study was conducted on school-age children in Ankara province. The aims of the study were to determine the growth and obesity of school-children, to evaluate the affecting factors, and to find out the risk factors of coronary heart disease in obese children. In the first stage body weight and height, mid-upper arm, waist and hip circumferences, triceps skinfold thickness of 1042 boys and 1009 girls were measured. A linear increase in body weight and height with age was determined. Body weight of 26% and height of 8.9% children in terms of age were below the 5 percentile. Prevalences of overweight (>85.-95. percentile) for boys and girls were 16.1 and 12.3% and 8.5 and 5.3%, respectively. For the second stage, volunteers of 211 boys and 258 girls, aged 11-14 years were selected from the first stage sample group. At this stage some anthropometric measurements (such as biseps, subscapular and suprailiac skinfold thicknesses, arm-span and calf circumference) were added in addition to the first stage and a questionnaire was applied to determine the food consumption and physical activity level and other characteristics of the children.