Hepatit B virüs taşıyıcısı anne bebeklerinde immünoproflaksinin etkinliği ve hepatit B virüs precore stop kodon mutantlarının araştırılması
Protective effect of the immunoprophylaxis in children of carrier mothers infected with hepatit B virus and detection of the hepatitis virus precore stop codon mutations
- Tez No: 156565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Hepatit B Virüs Taşıyıcısı Anne Bebeklerinde İmmünoproflaksinin Etkinliği ve Hepatit B Virüs Precore Stop Kodon Mutantlarmm Araştırılması Bu çalışmada, Hepatit B virüs (HBV) ile enfekte taşıyıcı annelerin çocuklarında, Hepatit B aşısı ve Hepatit B immünoglobülini (HBIG) yapılan immünoproflaksinin vertikal geçişteki koruyucu etkisi, HBV ile enfekte çocuklarda precore stop kodon mutasyonlannm gelişimi araştırılmıştır. Çalışmada HBV taşıyıcısı 50 anne ile bu annelerin 50 çocuğu incelendi. Çocuklar doğumda Hepatit B aşısı uygulananlar ve uygulanmayanlar olarak sınıflandırıldı. Hepatit B aşısı uygulananlar, sadece aşı ve aşı ile birlikte HBIG uygulananlar olarak iki alt gruba ayrıldı. 50 çocuğun 18 'ine (%36) aşı uygulanmamıştı. Aşı uygulanan 32 (%64) çocuğun 8'ine (%25) sadece aşı, 24'ine (%75) aşı ile HBIG uygulanmıştı. Anne ve çocukların serumlarında HBV enfeksiyonunun serolojik belirteçleri ELISA, HBV mutantlan PCR yöntemiyle çalışıldı. Alanin aminotransferaz (ALT) düzeyleri değerlendirildi. Hepatit B aşısı uygulanan çocuklarda aşı yanıtı %62.5 bulundu. Sadece aşı uygulanan ile aşı ile birlikte HBIG uygulanan çocuklar arasında aşı yanıtı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Aşı dozu arttıkça antikor yanıtının arttığı görüldü. Aşı yanıtı gelişmeyen 12 çocuğun 7'sinde (%58.3) HBsAg (+) idi. Annelerde HBeAg (+)'liğinin, aşılı çocuklarda HBsAg, HBeAg ve HBV DNA (+)'liği gelişimini, anneleri HBeAg (-) çocuklara göre istatistiksel olarak anlamlı oranda arttırdığı belirlendi. 50 annenin 10'unda (%20) ve 50 çocuğun 15 'inde (%30) HBV DNA (+) bulundu. Annelerin l'inde (%2) wild, 2'sinde (%4) precore mutant, 7'sinde (%14) mikst, çocukların 3'ünde (%6) wild, 12'sinde (%24) mikst tip HBV DNA (+)'liği saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Protective Effect of the Immunoprophylaxis in Children of Carrier Mothers Infected with Hepatitis B Virus and Detection of the Hepatitis B Virus Precore Stop Codon Mutations In this study, regarding the vertical acquisition of disease, protective effect of the immunoprophylaxis with Hepatitis B vaccine and HepatitisB Immunoglobulin (HBIG) in children of carrier mother infected with Hepatitis B virus (HBV), and development of precore codon mutations in infected children were investigated. In the study 50 hepatitis B carrier mothers and their 50 children were investigated. The children were divided into two groups, those who had Hepatitis B vaccine at birth, those who did not have the vaccine. The children who had the Hepatitis B vaccine were divided into two subgroups, those who had only the vaccine, and those who had both the vaccine and HBIG. Of the 50 children, 18 (36%) did not received anything. Of the remaining 32 children, 8 (25%) children received the vaccine only, 24 (75%) received both the vaccine and HBIG. Serologic markers of HBV infection were studied in serum samples of the mothers and the children by ELISA method and Hepatitis B virus mutants were analyzed by PCR method. Alanine transaminase (ALT) levels evaluated. The ratio of vaccine response in who had the Hepatitis B vaccine was 62.5 %. There was no significant difference between the vaccine responses of the children with only the vaccine and those with both the vaccine and HBIG. Antibody response increased as the dose of the vaccination was increase. Of twelve children with no response to vaccine, seven (58.3%) was HBsAg positive. The presence of HBeAg in mothers increased statistically significantly the development of HBsAg, HBeAg, and HBV DNA in the children who had the vaccine by comparing with those children of HBeAg (-) mothers. Ten of all 50 mothers (20%), and 15 of all 50 children (30%) were HBV DNA(+). Of all the mothers, 1 (2%) had wild, 2 (4%) had precore mutant, 7 (14%) had mixed type HBV DNA(+) while of all children, 3 (6%) had wild, 12 (24%) had mixed type HBV DNA(+). In 2 mothers of 3 children with wild type HBV DNA was detect the mixed type HBV DNA.