Asfiktik yenidoğanlarda eozinofillerin endojen kortizol ve ACTH düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between ACTH, cortisol levels and eosinophils in perinatal asphyxia
- Tez No: 156599
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞİDE ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ASFİKTİK YENIDOĞANLARDA EOZİNOFILLERIN ENDOJEN KORTİZOL VE ACTH DÜZEYLERİ İLE İLİŞKİSİ ÖZET Amaç: Eozinofıli, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde sıklıkla gözlenen ancak çoğu kez üzerinde durulmayan bir durumdur. Bununla beraber strese karşı eozinopenik cevap uzun yıllar önce tariflenmiş ve bu cevabın, adrenokortikotropik hormon ve kortizol gibi hormonların salınmasına bağlı olduğu öne sürülmüştür. Ağır stres altındaki organizmada endojen steroidlerin arttığı ve yenidoğan bebeklerin, prematüreler dahil, strese artmış endojen kortizol yanıtı verebildikleri bilinmektedir. Bu durumda ağır stres altındaki yenidoğanlarda eozinopeni görülmesi beklenirken eozinofillerin artması adrenal dekompansasyon belirtisi olabilir. Bu düşünceden hareketle stres yaşayan bir grup asfıktik term yenidoğanda endojen korizol ve ACTH düzeyleri ile eozinofil sayıları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırma amacını güden bu çalışma yapılmıştır. Hastalar ve yöntem: Homojen bir grup oluşturmak amacıyla matür asfıktik bebeklerin seçildiği çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde ve diğer hastanelerde doğan ve doğumu izleyen ilk 6 saat içinde yenidoğan ünitesine kabul edilen 55 bebek dahil edildi. Hastaların klinik bulgularına göre asfiksi evreleme skorlaması yapılarak 3 grup oluşturuldu. Kabulde her hastanın kan gazları, kan şekeri, kan kültürü, serum kortizol, ACTH, hemoglobin, hematokrit, beyaz küre ve mutlak eozinofil sayıları, formülde eozinofil yüzdeleri ve serum elektrolitleri belirlendi. Aynı testler kan üre azotu ve kreatinin ilavesi ile 24-36 saat Vsonra tekrarlandı. Tüm hastaların adrenal bezleri kanama yönünden ultrasound ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN ACTH, CORTISOL LEVELS AND EOSINOPHILS IN PERINATAL ASPHYXIA ABSTRACT Aim: Despite its frequent occurence, eosinophilia has not been a concerning condition in the neonatal intensive care unit. Its precise incidence, significance and causative mechanism are not known. However, eosinopenic response to stress and stress induced eosinopenia by the release of ACTH and Cortisol has been suggested many years ago. Babies in the neonatal intensive care unit are under stress for several reasons. It has been known that endogen steroid levels rise against serious stress and the neonates including the premature infants can also show increased endogen Cortisol response to stress. While eosinopenia has been expected in these infants, high eosinophil counts raise the suspicion of insufficient adrenocortical function. The aim of this study has been to evaluate the releationship between ACTH-cortisol levels and eosinophils in the stressed asphyxiated term neonates. Patients and methods: The study population comprised of 55 asphyxiated term neonates admitted to the neonatal unit within 6 hours after delivery. The infants were divided into three groups according to their clinical findings and staging criteria for asphyxia. Blood gases, glucose, serum electrolyte, ACTH and Cortisol levels, total blood cell count including both hemoglobin, leukocytes and absolute eosinophil counts were measured at the beginning. Peripheral smear was performed and percentage of eosinophils was calculated. All tests were repeated with BUN and creatinin addition after 24-36 hours. Blood cultures were performed on admission and ultrasonography was also performed for evaluating adrenal hemorrhage.