Portal hipertansiyon oluşturulan ratlarda melatonin ve misoprostolün bakteriyel translokasyon üzerine etkisi
- Tez No: 156616
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
1-OZET Spoııtan bakteriyel enfeksiyonlar ve septisemi portal hipertansiyonlu hastalarda mortalite ve morbidite ile sonuçlanır. Bu çalışmada Misoprostolün sitoprotektif ve Melatoninin antioksidan etkinliği nedeni ile portal hipertansiyonda oluşan bakteriyel translokasyon üzerine etkisini ortaya çıkarmaktı. Bu amaçla herbirinde sekiz rat olan 4 grup oluşturuldu. Sham grubunda batın açılarak sadece portal ven diseke edildi. Diğer gruplarda ratlara parsiyel portal ven ligasyonu uygulandı. Tedavi gruplarından birine Misoprostol (200 ugr/kg/gün) orogastrik entübasyonla, diğerine Melatonin (20 mgr/kg/gün) İM verildi. Örneklemeden 12 saat önce tüm deney gruplarına orogastrik entübasyonla 1 ml (lxlO10 adet) E.coli verildi. Operasyondan 72 saat sonra tüm gruplardan MLN, kan ve dalak kültürleri ve PCR çalışması için de 2 cc kan alındı. Histopatolojik inceleme için terminal ileumdan parça alındı. Kan kültür sonuçlarında kontrol grubunda tüm rat kanlarında, sham grubunda 8 rat kanından 2' sinde ve Misoprostol grubunda 2 'sinde üreme oldu. Melatonin grubunda üreme olmadı. Mezenter lenf nodu kültürlerinde kontrol grubunda tüm kültürlerde üreme oldu. Sham grubunda T sinde, Melatonin grubunda 2'sinde ve Misoprostol grubunda 2'sinde üreme oldu.
Özet (Çeviri)
2- ABSTRACT Spontaneous bacterial infections and septicaemia increase the morbidity and mortality rates in patients with portal hypertension. The aim of this study in rats was to evaluate the effects of melatonin and misoprostol on bacterial translocation in patients with portal hypertension. For this purpose, we established 4 groups, each of which containing 8 rats. In the sham group only portal vein dissection was performed after laparotomy. Partial portal vein ligation was performed in other groups (melatonin, misoprostol and control groups). The animals in treatment groups received misosprostol (200 ugr/kg/day) by orogastrik intubation or melatonine (20 mgr/kg/day) IM for 3 days after operation. 12 hours before sampling all animals were given 1 ml (lxlO10) E. Coli by orogastric intubation. 72 hours hours after operation; mesenteric lymph node (MLN) and blood samples were obtained for culture. Two cc blood were obtained for PCR study. A piece of terminal ileum was also sampled for histopathologic examination. All the MLN and blood cultures of control group were assessed as positive for microbiological growth. In the control group, PCR results were positive in 7 of 8 rats.