Bosentan'ın(EEndothelin A-B antagonisti) strangüle kolon obstrüksiyonlarında rezeksiyon primer anastomoz güvenliğine ve intraabdominal adezyon oluşumuna etkisi
  1. Tez No: 156615
  2. Yazar: KAZIM ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİYA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
l.OZET Strangüle kolon obstrüksiyolu hastalarda rezeksiyon primer anastomoz riskli olmakta ve mortalite oranı yapılan yeni çalışmalara rağmen %30-50'lere kadar çıkmaktadır. İskemi oluşturan olaylar adezyon etiyolojisinde en fazla rol alan faktörlerdir. Strangüle kolon obstrüksiyonunda endotelin artmaktadır. Endotelin şimdiye kadar tanımlanmış en güçlü endojen vazokonstrüktördür. ET-A ve ET-B resöpterlerini bloke eden bosentamn barsak mukozası kan akımım arttırarak rezeksiyon primer anastomoz sonrası anastomoz güvenliğine olumlu etki edeceğini ve intraabdominal adezyon oluşumunu azaltabileceğini düşünerek bu çalışmayı planladık. Çalışmamızda ortalama ağırlığı 180-240 gr olan 30 adet Wistar Albino türü dişi sıçan kullanıldı. Denekler 3 gruba ayrıldı. Grup l'e (kontrol grubu) orta hat laparatomi sonrası pelvik peritonun 2,5 cm üzerinden sol kolona tam kat rezeksiyon sonrası uç uca anastomoz yapıldı. Sağ karın duvarında 20x15 mmlik alandaki periton çıkarılıp açıklık sütürize edilerek batın kapatıldı. Grup 2'ye sol kolonun 2-3 cmlik kısmında strangüle obstrüksiyon oluşturulduktan sonra proksimal ve distalden kanlanması iyi olan bölgelerden rezeksiyon yapılıp grup l'e yapılan işlemler yapıldı. Grup 3 'e grup 2'ye yapılan tüm işlemler yapıldıktan sonra, strangülasyondan yarım saat önce ve anastomoz yapıldıktan sonra intraperitoneal 5 mg/kg bosentan verildi. Diğer gruplara ise serum fizyolojik verildi. Postoperatif 6. günde relaparatomi yapılarak anastomoz hattında doku hidroksiprolini, adezyon oluşumu, anastomoz patlama basınçları ve histopatolojik değerlendirme yapıldı. Doku hidroksiprolin düzeyleri grup 3'de grup 1 ve grup 2'ye göre yüksek tespit edildi (p< 0.001). Bosentan verilen grupta makroskopik adezyon skoru değerleri diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha düşüktü (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Even in recent studies, resection for colon strangulation has high morbitidy and mortality rates. Any circumtance causing ischemia may cause adhesion. Colonic strangulation obstruction leads to increased endothelin in plazma. Endothelin is known to be a strong endojen vasoconstructor. Bosentan which blockes ET-A and ET-B receptors increases blood flow of bowel mucoza. The aim of the study is to evaluate the role of bosentan in anastomotic healing and intraabdominal adhesions after resection primary anastomoses. Thirty female Wistar Albino rats, weighing 180-240 gr, divided in three groups. In group I (control group) median laparatomy was performed and segmenter left colon resection and end to end anastomosis performed above 2,5 cm of pelvic peritoneum. 20x15 mm periton excised and periton was repaired at right abdominal wall, before abdomen was closed. In group II 3 cm strangulation was performed in left colon segment and strangulated segment was resected and repaire of the periton was completed as in group I. In group HI in addision to group II 5 mg/kg bosentan was administered intraperitoneally 30 minutes before strangulation and after anastomoses were performed. In other groups serum saline administered intraperitoneally. Relaparotomy was performed in the sixth day and anastomotic burst pressure measured, adhesion formation, and tissue hydroxyproline levels were determined. Samples were examined histopathologically. In group III tissue hydroxyproline levels were high than in group I and group II (p< 0.001).