Transvers koloplastinin anastomoz iyileşmesi ve striktür oluşumu üzerine etkileri(Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 156642
  2. Yazar: H. DENİZ EREN BÖLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN KARAHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Son yıllarda distal rektum kanserlerinin tedavisinde meydana gelen değişiklikler ile birlikte sfinkter koruyucu işlemlerdeki artışın getirdiği problemleri ortadan kaldırmak için kolonik J-poşa alternatif olarak yeni bir teknik gündeme gelmiştir: Transvers koloplasti. Transvers koloplasti yeni bir teknik olduğu için bu konuda yapılmış sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Transvers koloplastinin distalindeki düz anastomoz üzerindeki etkilerini araştırmak ve striktür oluşumunu artırıp artırmadığını belirlemek için yaptığımız bu deneysel çalışmada sıçanlar yirmişerli gruplara ayrıldı ve bir gruba sol hemikolektomi+koloplasti+kolokolostomi diğer gruba ise sol hemikolektomi+düz anastomoz yapıldı. Dördüncü günde sakrifiye edilen sıçanlar arasında hidroksiprolin düzeyi hariç patlama basıncı ve histopatolojik değerlendirme açısından fark saptanmadı. Her iki grupta da anastomoz kaçağına rastlanmadı. Sekiz hafta sonra sakrifiye edilen gruplar arasında anastomoz çapı ve histopatolojik parametreler açısından anlamlı fark bulundu. Koloplasti yapılan grupta anastomoz çapı belirgin ölçüde daha dar olup, anastomoz hattında ülser ve hiperreaktif granülasyon dokusu daha fazla idi. Sonuç olarak; koloplastinin kısa dönemde anastomoz iyileşmesini olumsuz yönde etkilemediği ancak uzun dönemde striktür oluşumunu artırdığı saptandı. Bununla birlikte deneysel çalışmanın getirdiği kısıtlamalar göz önüne alınırsa, transvers koloplasti işleminin insanlarda anastomoz iyileşmesi ve striktür oluşumu üzerindeki etkilerinin belirlenebilmesi için randomize kontrollü uzun süreli çalışmalara gereksinim vardır. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY A new technique has been introduced as an alternative to colonic J pouch to overcome the problems related to the increased use of sphincter saving operations associated with recent changes in treatment of distal rectal cancer: Transverse coloplasty. The number of studies on transverse coloplasty is limitted. In the present experimental study designed to find out the effects of transverse coloplasty on distal anastomoses and whether it increases the risk for stricture formation or not, the rats were allocated into two groups of twenty rats in which left hemicolectomy + colocolostomy or left hemicolectomy + transverse coloplasty + colocolostomy were performed. No significant differences were found in bursting pressure values and histopathological parameters but in hydroxyprolin levels between the groups sacrificed on the 4th day. Significant differences in anastomotic diameters and histopathological parameters were found between the groups sacrificed after eight weeks. Anastomotic diameters were significantly lower in the transverse coloplasty group as well as significantly more anastomotic ulcer and hyperreactive granulation tissue were observed. As a result, it was found that transverse coloplasty did not affect the healing of anastomoses in short term but it increased the risk for stricture formation. However, if it was considered that the present study has its limitations of experimental studies, long term, randomized controlled studies are needed to find out the effects of coloplasty on anastomotic healing and stricture formation in humans. 59