Greftli herni onarımı yapılan olgularda koter ve biçakla diseksiyonun akut faz yanıtı ve postoperatif ağrıya etkisi
The effects of electrocantery and scalpel dissection on postoperative pain and acute inflammatory response in lichtenstein hernioplasty
- Tez No: 156641
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. ÇAĞATAY DAPHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Dom S, Greftli herni onarımı yapılan olgularda koter ve bıçakla diseksiyonun akut faz yanıtı ve postoperatif ağrıya etkisi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2004. Bu prospektif randomize çalışmaya elektif Lichtenstein hernioplasti yapılan her iki grupta eşit sayıda toplam 60 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda standart kombine spinal-epidural anestezi uygulandı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara normal algoritma dahilinde cerrahi uygulandı. Çalışma dolayısı ile cerrahi teknikte değişiklik yapılmadı. Elektrokoter grubunda cilt altı ve derin dokularda tüm diseksiyon kalem tipte 45 watt akım seviyesine ayarlı kesici mod 'da monopolar koter kullanılarak bisturi grubunda ise tüm diseksiyon bıçak ve makas kullanılarak yapıldı. Tüm hastalardan preoperatif, 24. ve 72. saatte kan örnekleri alındı. Postoperatif ilk analjezik ihtiyacı, ve VAS skoru kaydedildi. Tüm hastalara postoperatif ilk 24 saat süresince epidural kateterden standart doz analjezik verildi toplam verilen analjezik doz kaydedildi. Sonuçlara bakıldığında demografik özelliklerde gruplar arası anlamlı fark yoktu. Her iki grupta da ameliyat süresi, ortalama VAS skoru ve total analjezik ihtiyacı arası anlamlı fark yoktu. Koter ve bisturi grubunda 0. saat CRP, IL-6 ve Leptin seviyeleri kontrol değerlerini oluşturdu ve gruplar arası fark yoktu. Her iki grupta da akut faz yanıtının 0-24, 24-72 ve 0-72.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Dom S, The effects of electrocautery and scalpel dissection on postoperative pain and acute inflammatory response in Lichtenstein hernioplasty, Kırıkkale University, Faculty of Medicine, Department of General Surgery, Specialization Thesis, Kırıkkale, 2004. Sixty patients undergoing elective Lichtenstein hernioplasty were included in this prospective randomised trial. A standart combined spinal-epidural anesthesia was performed in both groups. The patients were operated in the standart algorithm, the surgical technique was identical. In the electrocautery group; after skin incision, all the remaining tissues were dissected with 45 Watts cutting current pen type monopolar cautery. In the scalpel group the whole dissection was made with scalpel and scissors. Peripheral venous blood samples were collected preoperatively, at 24th and at 72nd hours postoperatively. Postoperative first analgesic demand and VAS pain score at that time were noted. The same amount of analgesic was given from the epidural catheter whenever necessary in every patient and total consumption of analgesic was recorded within 24 hours postoperatively. The demographic data showed no difference between the groups. There were no differences in postoperative mean VAS scores and total analgesic requirements between two groups. Preoperative CRP, IL-6 ve Leptin levels constituted the control group and there were no significant differences between mean values.