Kızgınlık gösteren ineklerin serumunda bulunan östradiol-17beta düzeylerinin inek oositlerinin in vitro olgunlaşma ve döllenmesine etkisi
The effects of estradiol-17beta levels in estrous cow sera on in vitro maturation and fertilization of cow oocytes
- Tez No: 156695
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN SULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kızgınlık Gösteren İneklerin Serumunda Bulunan Östradiol -170 Düzeylerinin İnek Oositlerinin İn vitro Olgunlaşma ve Döllenmesine Etkisi Bu çalışmanın amacı, östradiol 17-B düzeyleri saptanan östrustaki sığır serumlarının (ECS); mezbahadan toplanan inek oositlerinin maturasyon, fertilizasyon ve morula-blastosit oluşumuna etkilerinin, FCS ile karşılaştırılmasıdır. Serum kaynağı olarak Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsünde barındırılan, 3 Siyah Alaca düveden östruslarının ilk 3 saati içerisinde alınan kanların serumları ile stok serumların içerdikleri östradiol-17B düzeyleri. RIA yöntemiyle belirlendi. Ovaryumlardan aspirasyon ve ovaryum dilimlenmesi teknikleri yardımıyla oositler elde edildi. Oositlerin, morfolojik kalite sınıflamasına göre 1 ve 2. kalite olanları seçilerek kullanıldı. Stok serum, % 5. % 10 ve % 20 oranlarında olacak şekilde maturasyon ortamlarına ilave edildi. Kontrol grubunda, aynı oranlarda FCS kullanıldı. Çalışma bütün serum katılım oranlan için tekrarlandı. Veriler varyans analizi kullanılarak test edildi. Çalışma sonucunda düvelerin serumlarında sırasıyla; Düvel =18.4 pg/ml. Düve2=20.1 pg/ml, Düve3=21.8 pg/ml; stok serum bileşiminde ise 19.9 pg/ml östradiol 17-(3 (E2) ölçüldü. Fötal Buzağı Serumu içerisinde.
Özet (Çeviri)
The Effects of Estradiol-1 7p Levels in Estrous Cow Sera on In vitro Maturation and Fertilization of Cow Oocytes The aim of this study was to compare influence of Estradiol-17p levels measured in estrous heifers sera (ECS) on oocytes from slaughtered in vitro maturation, fertilization and morulae-blastocyst development with FCS. Three Holstein Fresian heifers, housed in Lalahan Central Livestock Research Institute were used for source of the sera. Blood was collected in the first 3 hours of the estrous from heifers and sera was decomposed from the blood then sera were mixed and stock serum was obtained. Level of estradiol-17p in all the sera was analized by Radio Immuno Assay. Ooocytes have been collected by aspiration and ovary mincing methods. Oocytes were selected and used as 1 and 2. quality grade morphologically. Stock serum was added in the maturation media 5 %, 10 % and 20 %. The same proportions of FCS were added in the control group. The process was repeated for each group. Data were tested by ANOVA. Estradiol-17(3 (E2) levels in the heifers blood sample were found 18.4 pg/ml, 20.1 pg/ml, 21.8 pg/ml and 19.9 pg/ml for Heiferl, Heifer2 and Heifer3 and stock sera respectively. Estradiol 17-p was also measured 34.8 pg/ml in the FCS.