Salmon kalsitonin ve verapamilin elektrokardiyogram üzerine etkileri
Effect of salmon calcitonin and verapamil on electocardiogram
  1. Tez No: 156696
  2. Yazar: ELVİN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
34 ÖZET Salmon Kalsitonin ve Verapamilin Elektrokardiyogram Üzerine Etkileri Bu araştırmada, salmon kalsitonin ile verapamilin kobaylarda ayrı ve eş zamanlı kullanımının elektrokardiyograma etkileri incelendi. Araştırmada 5-6 aylık, 700-900 gram ağırlığında 40 albino kobay kullanıldı. Başlangıçta hayvanların sağlıklı kalbe sahip olup olmadıklarını belirlemek için elektrokardiyogramlari çekildi. Elektrokardiyogram değerleri normal olan hayvanlar araştırmada kullanıldı. Daha sonra kobaylar eşit olarak dört gruba ayrıldı. I. grup kontrol grubu olarak belirlenip, 15 gün boyunca derialtı yolla 0,5 mi % 0,9'luk sodyum klorür verildi. H gruba 15 gün süresince derialtı 8 IU/kg salmon kalsitonin (sCT), İÜ. gruba derialtı 10 mg/kg dozda verapamil, IV. gruba ise yine aynı süre boyunca hem salmon kalsitonin hem de verapamil aynı dozlarda uygulandı. İlaç uygulamaları sonunda 16. günde E. derivasyon kayıtlan alındıktan sonra her grubun kan örnekleri alınıp spektrofotometrik yöntemle toplam serum kalsiyum düzeyleri belirlendi. Toplam serum kalsiyum düzeyleri kontrol grubunda (I. grup) 2,51 ± 0,07 mmol/1, sCT grubunda (E. grup) 2,15 ± 0,04 mmol/1, verapamil grubunda (IH. grup) 2,42 ± 0,04 mmol/1, sCT-verapamil grubunda (TV. grup) ise 2,16 ± 0,03 mmol/1 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY Effect of Salmon Calcitonin and Verapamil on Electrocardiogram This study was carried out to investigate the effects of salmon calcitonin and verapamil on electrocardiogram in guinea pigs by using them separately and together. Fourty, 5-6 month old albino guinea pigs, weighing 700-900 g were used in this study. At the beginning, electrocardiograms of the animals were recorded to define whether they have healthy hearts or not. Those have normal electrocardiographic values were used in the study. After that the guinea pigs were equally divided in to four groups. The first group was accepted as the control group, then 0,5 ml 0,9 % sodium chloride in this group, salmon calcitonin (sCT) at the dose of 8 IU/ kg in the second group, verapamil at the dose of 10 mg/kg in the third group and both salmon calcitonin and verapamil at the same doses in the fourth group were subcutaneously injected to the animals for 15 days. After administration of the drugs, on the 16th day, lead II electrocardiograms of the animals were recorded on a data acquisition system supported with a computer and the blood samples were taken from all groups and total serum calcium levels were measured with a spectrophotometric method. Total serum calcium levels were determined as 2,51 ± 0,07 mmol/1 in control group (group I), 2,15 ± 0,04 mmol/1 in sCT group (group II), 2,42 ± 0,04 mmol/1 in verapamil group (group HI) and 2,16 ± 0,03 mmol/1 in sCT-verapamil group (group IV).