Sevofluran ve desfluran'ın hemoreolojik açıdan karşılaştırılması
The comparison of the hemorheological effects of sevoflurane and desflurane
- Tez No: 156710
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Hemoreoloji, kanın dolaşımdaki davranışını, hidrodinamik kurallar ile açıklamaya çalışan bilim dalıdır. Temel konusu, kan viskozitesidir. Kan viskozitesi, plazmanın ve hücresel elemanların reolojik özelliklerine bağlıdır. Anestezi uygulamaları esnasında meydana gelen birçok olay (Ör: kanama, sıvı resüstasyonu, hipotermi, cerrahi stress, anestezik ajanlar vs.) kan reolojisini etkilemektedir. Çalışmamızda, inhalasyon anesteziklerinden olan sevofluran ile desfluranın kan ve plazma vizkositesi, osmolarite ve plazma onkotik basınçlan üzerine etkilerini araştırmayı ve karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 20-45 yaş arası, ASA I olan 40 erkek hasta dahil edildi. Olgular, major kanaması olmayan ve en az iki saat süren operasyon geçirecek hastalardan seçildi. Tüm hastalar, elektrokardiogram, pulse oksimetri, non invaziv arter basıncı ve endtidal CO2 ile monitörize edildi. Damar yolu açıldıktan sonra 2mg/kg/saat hız ile %0.9 NaCl infüzyonu başlandı ve gerekmediği sürece arttırılmadı. İndüksiyon öncesi hemogram, fibrinojen, kan ve plazma viskozitesi için, ilk kan örnekleri alındı. İndüksiyon, 2 mg/kg Propofol, 0.1 mg/kg Morfin, 0.2 mg/kg, Sis-atrakuryum ile sağlandı. Orotrakeal entübe edildikten sonra hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. Sevofluran grubuna 3/5 L 02/hava karışımı ortalama %2 sevoflurane, desflurane grubunda 3/5 02/hava karışımı ve ortalama %5 desflurane kullanıldı. Mekanik ventilasyon, volüm kontrole modda, end tidal CO2 30-35 mmHg olacak şekilde, tidal volüm ort. 8mL/kg, solunum frekans 12 /dk olacak şekilde uygulandı. Diğer kan örnekleri ise, indüksiyondan 60 ve 120 dk sonra alındı. S AB, OAB, DAB ölçümleri indüksiyon öncesinde ve indüksiyon sonrasında beş dk ara ile ölçüldü. KAH, SAB, OAB, DAB,'de azalma, hematokrit, total protein ve albumin plazma konsantrasyonlarında azalma saptandı. Fibrinojen konsantrasyonu ise, sevoflurane grubunda 33başlangıç değerlerine göre artmış görülse de, normal sınırlar olan 150-350 mg/kg arasındaki değerlerde idi. Desfluran grubunda ise, anlamlı bir fark görülmedi. Osmotik ve onkotik basınçlarda bir değişiklik görülmedi. Her iki grupta, kan viskozitesi, özellikle büyük damarlarda [yüksek“shear rate”(Kı)] te belirgin şekilde azaldı. Düşük“shear rate”(K3)' te ise, sevofluranm viskoziteyi azaltıcı etkisi, desfluran'a göre daha fazla idi. Sevofluran grubunda 60. ve 120. dk'larda başlangıç değerine göre anlamlı azalma görülürken, Desfiurane grubunda ise, 60. ve 120. dk'larda başlangıç değerine göre anlamlı fark yoktu. Plazma viskozitesinde de anlamlı bir değişiklik görülmedi. Kan viskozitesinde görülen bu değişiklikler, inhalasyon ajanlarının sempatolitik etkisine bağlandı. Sonuç olarak, her iki inhalasyon anesteziği, anestezi sırasında, büyük ve orta büyüklükteki damarlarda (yüksek ve orta“shear rate”) kan viskozitesini azalttığını, küçük damarlarda (düşük, 'shear rate") ise sadece sevoflurane grubunda azalma olduğunu saptadık. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison of the hemorheological effects of Sevoflurane and Desflurane Hemorheology is a science that tries to explain the circulatory behaviour using hydrodynamic rules. The main theme is blood viscosity. Blood viscosity depends on rheological properties of plasma and blood cells. The most important factor is hematocrit level. A hemorheological problem, which disables circulation, plays a significant role in the many disease (Myocardial infarction, hypertension, deep vein thrombosis, stroke, etc.) In our study we aimed to search and compare the effects of Sevoflurane and Desflurane on plasma viscosity, osmolality and plasma oncotic pressures. Forty patients with ASA I-II physical status were included in our study. The patients with major blood loss and of operations that last at least two hours were excluded from the study. Patients were randomly divided into two groups to receive either sevoflurane (Sevoflurane Group n=20) or desflurane (Desflurane Group, n=20). Standard monitoring consisting of non-invasive blood pressure, end tidal carbon dioxide (EtCOa), oxygen saturation (Sp02), electrocardiography (ECG) was applied ((Millenia, Vital Signs Monitor, Orlando, Fl, USA). After provide venous access, infusion of 0.09 % NaCl was started 2 mg/kg/h. Primary blood samples were collected for Hemogram, Fibrinojen, blood and plasma viscosity. Blood samples were taken after 60 and 120 minutes after anaesthesia induction. Anaesthesia was inducted by 2 mg/kg propofol and 0.1 mg/kg morphine. Trachea was intubated after obtaining neuromuscular blockade with 0.2 mg/kg cisatracurium. Anaesthesia was maintained with 5 % desflurane in desflurane group and 2 % sevoflurane in sevoflurane group. All patients were ventilated with a FİO2 of 50 % oxygen and air mixture of 3-5 L.min“1, tidal volume of 8 ml.kg”35l, and a respiratory rate of 12 min“1 by using anaesthesia machine Draeger Sulla 808V (Draeger, Lübeck, Germany). Heart rate (HR), systolic (SAP), Diastolic (DAP) and mean arterial pressures (MAP) were measured every 5 minutes pre and post induction. A decrease in HR, SAP, MAP, DAP, hematocrit, blood concentrations of total protein and albumin was decreased in the both groups according to control value (p0.05). In both agents high ”shear rate" decreased significantly mainly in large arteries (p0.05), whereas the decrease in sevoflurane group was significant compared with the values at 60th and 120th minutes (p0.05). The changes in blood and plasma viscosity thought to be due to the sempatholitic effects of these inhalation agents. As a result we concluded that sevoflurane and desflurane decreases the high shear rate in large and middle width vessels and in small vessels the decrease of low shear rate takes place only in the sevoflurane group. 36