Genç ve yaşlı hastalarda sisatrakuryum'un sevofluran veya desfluran kullanımına göre nöromüsküler etkilerinin karşılaştırılması
Neuromusculer effects of cisatracuryum with sevoflurane use in young and elderly patients summary
  1. Tez No: 156711
  2. Yazar: CENGİZ İŞBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Çalışmamız elektif genel cerrahi ameliyatı geçirecek 40 genç (25 - 49 yaş) ve 40 yaşlı (65 - 86 yaş) olmak üzere 80 hastaya (ASA I - II) uygulandı. Her iki hasta grubu kendi içinde rastgele belirlenen sevofloran veya desfluran kullanımına göre alt gruplara ayrıldı. Ameliyat cinsi olarak tiroid ve meme cerrahisi ile laparakoskopik kolesistektomi gibi uzun sürmeyecek ve ısı kaybettirmeyecek ameliyatlar seçildi, sinir-kas iletirnini etkileyecek problemi olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Hastalara midazolam 0.03 mg/kg iv ile premedikasyon uygulandıktan sonra ulnar sinir uyanlmasıyla baş parmak motor fonksiyonu monitörize edildi. îndüksiyon fentanil 1 mcg/kğ, propofol 2 mg/kg ile yapıldı. Blok derecesini ölçmek için akselomiyografi yöntemi (Paragraph, vital sings, USA) benimsendi. Tekli uyan ile kontrol değeri elde edildikten sonra propofol ile indüksiyon yapılıp tüm hastalara 0.1 mg/kg sisatrakuryum verildi. Nöromüsküler bloğun % 100 'e ulaşma süresi; maksimum bloğa geçiş süresi (Tmax, onset time) (saniye) olarak kaydedildi, entübasyon gerçekleştirildi ve kalitesi mükemmel, iyi, kötü şeklinde değerlendirildi. Bundan sonra hastalar sevofluran veya desfluran kullanımına göre alt gruplara ayrılarak TOF uyarısı ile T25 (klinik etki süresi), T75 (ilave doz gereksinim zamanı), T25-75 (iyileşme indeksi) araştırıldı. Ameliyat boyunca arter basıncı ve kalp atim hızı her 5 dakikada kaydedildi, kontrol değerlerinden % 30'dan fazla sapma durumunda inhalasyon ajanı konsantrasyon değişimi planlandı. Parametrelerin karşılaştırılmasında; eşlendirilmiş ve eşlendirilmemiş Student's t, Ki kare,“repeated measures”ANOVA ve Tukey - kramer“multiple comparisons”testleri kullanıldı. Maksimum bloğa geçiş süresi gençlerde 200 sn (3.3 dk), yaşlılarda 204 sn (3.4 dk) olarak bulundu. Entübasyon kalitesi ise gençlerde % 60 mükemmel, % 40 iyi; yaşlılarda % 67.5 mükemmel, % 30 iyi olarak değerlendirildi. Buna göre 0.1 mg/kg 28dozunda uygulanan sisatrakuryumun genç ve yaşlılarda maksimum bloğa geçiş süresi ve entübasyon kalitesi arasında fark bulunamadı. T25 süresini genç sevofluran grubunda 31.9 dk, genç desfluran grubunda 32.6 dk* yaşlı sevofluran grubunda 33.4 dk, yaşlı desfluran grubunda 36.2 dk olarak belirlendi. T75 süresi genç sevofluran grubunda 38.5 dk, genç desfluran grubunda 38.9 dk, yaşlı sevofluran grubunda 40.4 dk, yaşlı desfluran grubunda 43 dk olarak bulundu. İyileşme indeksi genç sevofluran grubunda 6.6 dk, genç desfluran grubunda 6.3 dk, yaşlı sevofluran grubunda 6.9 dk, yaşlı desfluran grubunda 6.8 dk olarak belirlendi. Gruplar arasında nöromüsküler etkiler açısında istatistiksel bir fark saptanamadı. Çalışmamızın sonuçlan bu konuda yapılan diğer çalışmalarla benzerlik göstermekteydi. Bu çalışmamızla sisatrakuryumun (0.1 mg/kg) mükemmel-iyi koşullarda entübasyon kalitesi sağladığı maksimum bloğa geçiş süresinde (T Max) genç-yaşlı arasında farklı olmadığı; T25, T75, iyileşme indeksi açısından ise genç ve yaşlıda fark göstermediği ve bu parametreleri sevofluran veya desfluran kullanımının etkilemediği kanısına vardık. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of cisatracurium on neuromuscular functions were compared between young (21-49 y) and elder patients (>65 y) during sevoflurane and desflurane anesthesia.Eighty patients (ASA I-II) undergoing thyroid surgery, laparascopic cholecystectomy and breast surgery were included into the study. Those operations are chosen because of their short duration and less body heat loss. Young and elderly patients are divided into two subgroups in order to which inhalation anesthetics is used, Sevoflurane or Desflurane. After premedication with 0.03 mg/kg midazolam, neuromuscular functions are monitored with accelomyograph ( Paragraph, vital signs, USA ). Anaesthesia was inducted by 1 ug/kg fentanyl, 2 mg/kg propofol. After getting a baseline measure with single twitch, 0.1 mg/kg cisatracurium is given to all patiens following anesthesia induction. The time for the neuromuscular block reaching 100% is recorded as onset time ( Tmax ). After the neuromuscular blockade, trachea was intubated. Intubation quality was assessed with Viby-Mogensen's scale as perfect, good and bad. The subgroups in order to using Sevoflurane or Desflurane T25, T75 and T25-T75 is searched with TOF stimulation. Blood pressure, heart beat is recorded in every 5 minutes through the operation and the 30 % changes from the baseline measures, inhalation agent's concentrations is changed. Statistical analysis was carried out using Student's t test, chi square test and“repeated measures”ANOVA with Tukey Kramer post test to evaluate the differences between the established study points. A p value 0.05). 60 % perfect, 40% good intubation quality in younger patients and 67.5 % perfect, 30% good intubation 30quality in elderly patients are determined (p>0.05).31.9 minutes for young Sevoflurane group, 32.6 minutes for young Desflurane group, 33.4 minutes for elderly Sevoflurane group and 36.2 minutes for elderly Desflurane group are determined for T25 time (p>0.05).38.5 minutes for young Sevoflurane group, 38.9 minutes for young Desflurane group, 40.4 minutes for elderly Sevoflurane group and 43 minutes for elderly Desflurane group are determined for T75 time(p>0.05). 6.6 minutes for young Sevoflurane group, 6.3 minutes for young Desflurane group, 6.9 minutes for elderly Sevoflurane group, 6.8 minutes for elderly Desflurane group are determined for Recovery index. In conclusion, we think that cisatracurium (0.1 mg/kg ) provides perfect-good intubation quality and there is no difference between young-elderly groups for the time for maximum blockage and T25-T75 recovery index and using Sevoflurane or Desflurane do not effect these parameters. 31