Decontamination of soils by soil flushing a case study
- Tez No: 15673
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN DURGUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
VI ÖZET ZEMİNLERİN SU AKITMA METODU İLE KİRLİLİKTEN ARINDIRILMASI BİR VAKA ANALİZİ Son yıllarda zeminlerin kimyasal maddeler tarafından kirlenmesi geoteknik mühendisliği açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. Kirlenmenin etkilerinin üstesinden gelmek amacı ile birçok iyileştirme teknikleri geliştirilmiştir, zeminlerin su akıtma sureti ile temizlenmesi bu metodlardan birisidir. Bu çalışmanın amacı, zemini er in su akıtma sureti ile kirlilikten arındırılmasının fizibilitesini kumlu ve killi zeminler açısından araştırmaktır. Çalışmada, kirletici maddenin yeraltında, tek boyutta taşınmasının teorik esası belirlenmiş ve kirlenmiş bir sahadan alınmış örnekler üzerinde gerçekleştirilen laboratuar deneylerinin sonuçları sunulmuştur. Kirletici kimyasal madde (EDB) Ethylene Dibromide'dır. EDB'den başka diğer kimyasalların etkileri ve diğer arındırma metodları bu çalışmada dikkate alınmamıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, zeminlerin su akıtma ile temizlenmesi metodunun, Amerika Birleşik Devletleri, Arkansas El Dorado'da bulunan tesislerde kullanımının fizibilite açısından tahmini için değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DECONTAMINATION OF SOILS BY SOIL FLUSHING A CASE STUDY In recent years contamination of soils by chemical compounds has become an important problem for the geotechnical engineering. Many remediation techniques have been developed to overcome the effects of the contamination, flushing the soil with water is one of these methods. The purpose of this study is to investigate the feasibilty of soil flushing in decontaminating of sandy and clayey soils. The study presents the theoretical basis of one dimensional contaminant transport in the subsoil and the laboratory test results performed with the samples obtained from a contaminated site. The contaminant chemical compound is the Ethylene Dibromide (EDB). The effects of chemicals other than EDB and other alternative decontamination methods are not taken into consideration in this study. The test results from this study is to be used to predict the feasibilty of soil flushing method at the El Dorado plant, Arkansas - United States.