Epidural anesteziye bağlı hipotansiyonda profilaktik oral efedrinin etkisi
Effect of administered ephedrine on the hypotension induced by epidural anesthesia
- Tez No: 156734
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
63 ÖZET Çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD'da, Fakülte Etik Kurul izni alınarak, Genel Cerrahi Kliniği tarafından elektif inguinal herni ameliyatı planlanan, ASA I-II sınıfına giren, 17-77 yaşlan arasında 40 erkek hastada yapıldı. Epidural anestezide profilaktik verilen oral efedrinin ve anestezik solüsyona ilave edilen fentanilin hemodinamik sistem üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Olgular önce iki ana gruba ayrıldı. Grup I (n:20) olgularda sadece ropivakain ile epidural anestezi uygulanırken, Grup II (n:20) olgularda ropivakain + fentanil ile epidural anestezi gerçekleştirildi. Her iki grup olgular da ön yükleme öncesi 50 mg oral efedrin açısından“a”(verilenler) ve“b”(verilmeyenler) olarak iki eşit alt gruba ayrıldı (Grup la, Grup Ib, Grup Ha, Grup lib). Hemodinamik stabiliteyi değerlen dirmek amacıyla SAB, DAB, OAB, KAH ve SaC0.05). Hemodinamik sistem, efedrin kullanılan Grup la olgularımızda stabil seyretti. Efedrin kullanılan ve anestezik solüsyona fentanil ilave edilen Grup Ha olgularda SAB değerleri stabil seyrederken, DAB ve OAB değerlerinde anlamlı düşmeler gözlendi. Efedrin kullanılmayan ve fentanil ilave edilmiş anestezik solüsyon kullanılan olgular ile (Grup lib), sadece ropivakainle epidural anestezi uygulanmış (Grup Ib) olgularda hemodinamik sistemde anlamlı değişiklikler gözlendi. Eklenen 100 ug fentanilin duyusal blok özeliklerinde artış yönünde anlamlı farka yol açtığım bulduk. Motor blok açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.432). Çalışmamızda dört grubun komplikasyon oranları arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Sonuç olarak inguinal herni onarımı gibi alt batın operasyonlarında ropivakain ile oluşturulan epidural anesteziye bağlı hipotansiyon insidansını azaltmada profilaktik oral efedrin kullanımının etkili olduğu ancak anestezik solüsyona fentanil ilave edilmesinin hemodinamik sistem üzerinde olumlu etkilerinin olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
64 SUMMARY With the permission of Faculty Commission for Medical Ethics, the current study was performed, in the Anesthesiology and Reanimation Department of Faculty of Medicine, Süleyman Demirel University, İsparta, Turkey, on 40 male patients with inguinal hernia, ASA I-II class, whose ages ranged between 17 and 77 years and for whom elective operations were planned by the Surgery Service. We aimed to search for any possible effect, on the hemodynamic system, of prophylactic ephedrine given by oral route and of fentanyl added into the anesthetic solution in epidural anesthesia. The cases were divided in to two groups. While Group I (n:20) received only ropivacaine, the Group II (n:20) received ropivacaine plus fentanyl in epidural anesthesia. According to their 50 mg oral ephedrine treatments before preloading, the cases in each group further were assigned equally to subgroups“a”(ephedrine-given) or“b”(ephedrine-not-given), thus yielding four subgroups, (Group la, Group lb, Group Ila, Group lib). SAP, DAP, OAP, HR and SpC>2 levels were measured to assess the hemodynamic stability. There was no significant difference among the groups regarding to age, height, weight or operation time (p>0.05). The hemodynamic system was observed to be stable in the ephedrine-given cases in Group la. While the SAP levels were within normal ranges, significant decreases were noted in DAP and OAP values in Group Ila cases which were treated with ephedrine and anesthetic solution containing fentanyl. The significant differences were noted in the hemodynamic system values in cases who were not treated with ephedrine but fentanyl added into the anesthetic solution (Group lib) and also in cases treated only with ropivacaine in epidural anesthesia (Group lb). We found that the additional 100 ug fentanyl resulted in significant differences by increasing sensorial blocking features. However, no statiscally significant difference among the groups was noted regarding to motor blocking (p=0.432). We did not find, either, any significant difference among the groups in complication rates. We concluded that, in inferior abdominal operations as inguinal hernia repairs, prophylactic oral ephedrine might be useful in decreasing the incidence of hypotension resulting from the epidural anesthesia with ropivacaine and that addition of fentanyl into the anesthetic solution might not, however, have desired effects on the hemodynamic system.