Desfluran ve sevofluranın QT intervali ve QT dispersiyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The effects of desflurane and sevoflurane on the QT interval and QT dispersion
  1. Tez No: 156735
  2. Yazar: EMİN SİLAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
l.ÖZET Bu çalışmada, desfluran ve sevofluranın QT intervati ve dispersiyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Kardiyak sorunu olmayan ASA I-Il grubundan 60 olgu çalışmaya alındı. Desfluran ve Sevofluran Grubu olarak ikiye ayrıldı. Midazolam ile premedikasyon yapıldı. Anestezi indüksiyonu desfluran ve sevofluran 3 MAC'a çıkarılarak (Desfluran Grubu'nda % 18'e, Sevofluran Grubu'nda ise °o 5'e çıkarılarak) sağlandı. Anestezi idamesine ise end-tidal konsantrasyon 2 MAC (desfluran için % 12-13, sevofluran için % 3.5-4) olacak şekilde devam edildi. Premedikasyon öncesi, premedikasyon sonrası ve sırası ile, inhalasyon indüksiyonu sağlandıktan, vekuronyum verildikten ve entübasyon yapıldıktan sonra 1. ve 3. dakikalarda EKG, kalp hızı ve kan basınçlarına bakıldı. İndüksiyon süreleri ve oluşan komplikasyonlar kaydedildi. EKG' de QTc ve QTd değerleri ölçüldü. Gruplar QTc intervali açısından karşılaştırıldığında; Desfluran Grubu, Sevofluran Grubu 'na göre indüksiyondan sonra 1. ve 3. dakikalarda ve vekuronyum verildikten sonra 3. dakikada anlamlı derecede uzun bulundu. Kan basınçları yönünden karşılaştırıldığında; Desfluran Grubu'nda Sevofluran Grubu 'na göre, inhalasyon indüksiyonu sağlandıktan ve vekuronyum verildikten sonra 1. ve 3. dakikalarda, kalp hızı açısından ise inhalasyon indüksiyonu sağlandıktan, vekuronyum verildikten ve entübasyon yapıldıktan sonra 1. ve 3. dakikalarda anlamlı derecede artış saptandı. Öksürük, eksitatör hareket ve sekresyon artışı, Desfluran Grubu'nda anlamlı olarak daha fazla görüldü. Sonuç olarak; desfluranın QTc intervalini uzatması, kan basıncı ve kalp hızını arttırması ve komplikasyonlannın fazla olması nedeniyle, QTc uzamasına neden olan durumlarda tercih edilmemesi gerektiği kanısına varıldı. Ancak bu konuda daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this study, the effects of desflurane and sevoflurane on the QT interval and QT dispersion were investigated. Sixty patients (30 per each group, ages 16-50 years), ASA physical status I or II, without any cardiac problems were enrolled into the study. The patients were randomly placed in two groups: Desflurane Group or Sevoflurane Group. Patients were premedicated with midazolam. The anesthesia was induced via inhalation, by increasing sevoflurane and desflurane to 3 MAC (18 % in Desflurane Group and 5 % in Sevoflurane Group). The maintenance of anesthesia was provided with 2 MAC for each group (end-tidal concentration of desflurane 12-13 % and sevoflurane 3.5-4 %). ECGs, heart rates and blood pressures were recorded before premedication, before induction, 1 and 3 min after the induction of anesthesia, after the administration of vecuronium and after the tracheal intubation. The induction times and the complications were recorded. The QTc and QTd were measured on the ECGs. When compared to Sevoflurane Group, Desflurane Group displayed significant prolongation of QTc interval at 1st and 3rd minute after the induction, and at 3rd minute after the administration of vecuronium. Li Desflurane Group, the blood pressures were significantly higher 1 and 3 min after the induction of anesthesia, and 1 and 3 min after the administration of vecuronium. In addition, the heart rates were significantly higher 1 and 3 min after the induction, after the administration of vecuronium, and after the intubation. The cough, excitatory movements, and secretions were also more marked in Desflurane Group. As a result, because of its potential to prolong QTc interval and increase blood pressures, heart rates and rate of complications, desflurane should not be preferred especially in patients with known predisposition to QTc interval prolongation. However, further studies are needed in this field.