Septik ratlarda plazma sitokin düzeyi ve oksidatif stres üzerine metilen mavisinin etkileri
The effects of methylene blue on plasma cytokine levels and oxidative stress in septic rats
  1. Tez No: 156733
  2. Yazar: E.EBRU SIZANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
7.0ZET SEPTİK RATLARDA PLAZMA SİTOKİN DÜZEYİ VE OKSİDATİF STRES ÜZERİNE METİLEN MAVİSİNİN ETKİLERİ Amaç: Rat sepsis modelinde, hiper (erken) ve hipodinaraik (geç) fazlarda metilen mavisinin (MM) plazma sitokin düzeyleri, plazma NOx konsantrasyonu, dokudaki antioksidan kapasite ve lipid peroksidasyonu üzerine etkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: 200-230g, Sprague Dawley cinsi 60 rat rasgele 3 gruba (n=20) ayrıldı: 1. grup, sham grubu (grup K); 2. grup, sepsis(grup S); 3. grup, sepsis+MM 25mg\kg intraperitoneal (grup MMS). Sepsis, çekal ligasyon ve delme metodu ile oluşturuldu. Her grup rasgele 10 rattan oluşan iki alt gruba ayrıldı. Erken sepsis grubu cerrahi prosedürden 9 s, geç sepsis grubu 18 s sonra sakrifıye edildi. Plazma, TNF-a, IL-6, İL- 10 düzeyleri, plazma NOx konsantrasyonu ve karaciğer, böbrek ve kalp dokularında süperoksid dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon peroksidaz (GSH- Px), malondialdehid (MDA) düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Grup MMS ve Grup S'de; TNF-a, IL-6, IL-10 düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE EFFECTS OF METHYLENE BLUE ON PLASMA CYTOKINE LEVELS AND OXIDATIVE STRESS IN SEPTIC RATS Aim: To assess the effects of methylene blue (MB) on plasma levels of cytokines, plasma NOx concentrations tissue antioxidant levels and lipid peroxidation in septic rat model during hyperdynamic (early) and hypodynamic (late) phases. Material and methods: Sprague Dawley rats, 200-230 g, were randomly divided 60 rats into 3 groups of 20 animals each. The animals of the first group were sham operated (control, group C); the second group, sepsis (group S); the third group received MB (25mg/kg, i.p.), MBS (sepsis+MB). Sepsis was induced by cecal ligation and puncture method. Each group was randomly subdivided into two subgroups (early and late sepsis) consisting of 10 rats which were sacrificed at 9 or 18 h after surgical procedure. Plasma, TNF-a, IL-6, IL-10 levels, plasma total nitrite/nitrate (NOX) concentrations and at the liver, renal and heart tissue superoxide dismutase (SOD), catalyse (CAT), glutathion peroxidase (GSH-PX) and malondialdehyde (MDA) levels were measured Results: Serum levels of TNF-a, IL-6, IL-10 remained unchanged between group MMS and group S.