Diz-göğüs pozisyonunda opere olan olgularda sevofluran ve propofol anestezilerinin hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
The effects of sevoflurane and propofol anesthesia on haemodynamic parameters in patients operating on chest-knee position
  1. Tez No: 156749
  2. Yazar: HASAN KUTLUK PAMPAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİN YARDIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
48 ÖZET Diz-göğüs pozisyonunda sevofluran ve propofol ile iki farklı anestezi yöntemini karşılaştırdığımız bu çalışmada, diskektomi operasyonu uygulanacak ASA I-H risk grubunda 40 olgu rasgele 2 gruba ayrıldı. Her 2 gruptada, 10 mL kg-1 serum fizyolojik infuzyonunu takiben sevofluran grubunda 5 mg kg“1 tiyopental, propofol grubunda 2 mg kg”1 propofol ile indüksiyona başlandı. Tüm olgulara 1 u.g kg“1 fentanil ve kas gevşetici olarak da 0,1 mg kg”1 vekuronyum uygulandı. Gruplarda idame için, sevofluran ve propofol kullanılarak dozları hemodinamik değişikliklere göre ayarlandı. Olguların hemodinamik parametreleri, kalp debisi ve kardiyak indeks değerleri operasyon boyunca, pozisyon öncesi ve sonrası kaydedildi. Kalp debisi monitörizasyonu için Fick parsiyel yeniden soluma prensibi ile çalışan NICO monitörü kullanıldı. Kalp atım hızı ve ortalama arter basıncı açısmda gruplar arasında fark saptanmazken, grup içi karşılaştırmalarda anestezi ve pozisyona bağlı değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY The aim of this study is compare the haemodynamic effects of sevoflurane and propofol anasthesia in patients having operation in chest-knee position. Forty ASA I-II patients were randomly allocated in to two groups: Sevoflurane group and propofol group. After administration of 5 mL kg“1 saline, thiopental 5 mg kg*1 in sevoflurane group and propofol 2 mg kg-1 in propofol group were used for induction of anesthesia. 1 ug kg”1 fentanyl and 0.1 mg kg"1 vecuronium were also administered to all patients in both groups. For maintenance of anesthesia sevoflurane and propofol were used and dosage of both drugs were adjusted according to haemodynamic responses of patients. Haemodynamic parameters, cardiac output (CO) and cardiac index (CI) were recorded during operation, before and after positioning. NICO® monitor which has an operating system based on partial rebreathing Fick method was used for CO and CI measurements. There were no significant differences in mean arterial pressure and heart rate between two groups but the haemodynamic changes, related two anesthesia and position were significant in both groups. Also there were no significant changes in CO and CI between groups and in sevoflurane group. Besides, CO and CI decreased after chest-knee position and increased after repositioning to supine at the end of the operation, significantly in propofol group. Although CO and CI decreased after chest-knee position in both groups, only changes in propofol were statistically significant. As a result, we think that sevoflurane anesthesia provides better haemodynamic stability than propofol in patients having operation in chest- knee position.