Kontinü spinal anestezide %0.5 ve %0.25 izobarik bupivakainin anestezi ve hemodinami üzerine etkileri
The effects of %0.5 and %0.25 isobaric bupivacaine on anesthesia and hemodynamia during continuous spinal anesthesia
- Tez No: 156748
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
84 ÖZET Bu tez çalışmasında KSA'da aynı doz, farklı konsantrasyon ve volümde izobarik bupivakain kullanılmasının anestezi ve hemodinarni üzerine etkileri ile KSA'da HKA'nın uygulanabilirliği araştırıldı. Alt ekstremite cerrahisi planlanan 30 geriatrik olguya iğne üzerinden kateter tekniği ile KSA uygulandı. Rasgele iki eşit gruba ayrılan olgulara başlangıç dozu olarak 7.5 mg izobarik bupivakain %0.5 veya %025 konsantrasyonda uygulandı. Duyu bloğu Tıo düzeyine ulaşana kadar belirli zaman aralıklanyla benzer konsantrasyonlarda 2.5 mg ek dozlar verildi. Postoperatif analjezi için her iki gruba %025 bupivakain ile HKA uygulandı. Duyu bloğunun Tıo segrnentine ortalama ulaşma süresi; %0.5 bupivakain grubunda 30 dk, %025 bupivakain grubunda 16 dakikaydı (pO.05). Duyu bloğunun Tıo dermatomuna ulaşması için kullanılan bupivakain dozu %0.5 bupivakain grubunda ortalama 3.4 mg daha yüksek olup, ek doz bupivakain sayısı da daha fazlaydı (pO.05).
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY In this thesis, the usage of isobaric bupivacaine of the same dose and at different concentrations and volumes and on anesthesia and hemodynamics and patient controlled anesthesia (PCA) on continuous spinal anesthesia (CSA) were investigated. Contnuous spinal anesthesia was performed on 30 geriatric patients scheduled for lower extremity surgeries over the needle spinal catheter system. The initial dose of 7.5 mg isobaric bupivacaine at 0.5% or 0.25% concentrations was used in the study groups randomized into two equal groups. The similar concentrations of incremental dose of 2.5 mg wrete given at certain intervals until the sensory level of T10 was obtained. For the purposes of postoperative analgesiab 0.25% bupivacaine and PCA were performed in both groups.