Çocuklarda bupivakain ile yapılan kaudal blok uygulamasında, bupivakaine eklenen sufentanil, tramadol ve klonidin'in postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative effects of adding sufentanil, tramadol and clonidine to caudal block with bupivacaine in children
- Tez No: 156765
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Çalışmamızda çocuklarda bupivakain ile yapılan kaudal bloğa sufentanil, tramadol ve klonidin ekleyerek, intraoperatif hemodinamik parametrelerde stabilite sağlama, daha uzun süreli ve yeterli bir postoperatif analjezi sağlamayı, ayrıca bu üç ilacın etkinliklerini kendi aralarında karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız elektif ürolojik veya alt batın cerrahisi nedeniyle operasyona alınan 2-8 yaş grubundaki 60 olguda gerçekleştirildi. Genel anestezi indüksiyonundan sonra olgular 4 eşit gruba ayrıldı. Tüm olgulara 0.5 ml/kg total volümde olmak üzere I. gruba %0,25 bupivakain; II. gruba %0,25 bupivakain + 0,5ugr/kg sufentanil; III. gruba %0,25 bupivakain +l,5mgr/kg tramadol; IV. gruba %0,25 bupivakain +lugr/kg klonidin kaudal olarak uygulandı. Olguların intraoperatif ve postoperatif hemodinamik verileri ölçüldü. Analjezi süresi, uygulanan ek analjezik miktarı ile birlikte postoperatif 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16 ve 24. saatlerde Modifiye Toddler-Preschooler Postoperatif Ağrı Skalası ve Ağn-Rahatsızlık Skalası ile ağrı skorları, sedasyon ve yan etkiler kaydedildi. Operasyonun 20.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE POSTOPERATIVE EFFECTS OF ADDING SUFENTANIL, TRAMADOL AND CLONIDINE TO CAUDAL BLOCK WITH BUPIVACAINE IN CHILDREN SUMMARY In our study we aimed to compare intraoperative haemodynamic stability, prolonged and adequate postoperative analgesia, in addition compare effectivity of sufentanil, tramadol and clonidine when added to bupivacaine in caudal block of children. We studied 60 children, aged 2-8 year, undergoing elective urological or low abdominal surgery. After induction of general anaesthesia the children were randomly divided into four groups. All the patients received total volume of O.SmLkg“1, group I received bupivacaine 0.25% caudally, in addition group II received 0,5 ugr kg”1 sufentanil, group III l,5mgr kg“1 tramadol, Group IV lugr kg”1 clonidine. Intraoperative and postoperative haemodynamic parameters were recorded. Analgesia duration, additional analgesic requirement, sedation, side effects and pain scores were evaluated by modified Toddler- Preschooler Postoperative Pain Scale and Pain/Discomfort Scale at postoperative 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16 and 24 hrs. Mean arterial pressure was significantly lower in group II than group I at 20th minutes.