Effects of pre-school education on childrens social development
- Tez No: 15678
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVDA BEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada okul öncesi eşitimin çocukların sosyal gelişi mine olan etkisi araştırılmıştır. Çocukların yuvada kaldık~ lan sürenin, değişik amaçlı yuvaların etkilerinin ve cinsi yetin sosyal gelişime olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma hipotezleri; eğitimsel yuvalara devam eden çocukların sosyal gelişimlerinin, geleneksel yuvalara devam eden çocuklardan önemli değişiklikler göstereceği, yuvaya bir seneden fasla devam eden çocukların sosyal gelişimlerinin yuva yaşantısına yeni başlamış olanlardan önemli derecede -farklılık göstereceği ve cinsiyet ile sosyal gelişim seviyeleri arasında önemli -farklılıklar olacağı beklentileri üzerine kurulmuştur. Yuvalar amaçlarına göre 5 tane seçilmiştir. Eğitimel ve Geleneksel. Çocukların davranışları gözlem yöntemiyle saptanmıştır. Denek grubu 80 kişi olarak saptanmıştır. Yaş grubu 4 olarak alınmıştır. Her çocuğun davranışları 10 dakikalık zaman örneklemi ile toplam 5 kez gözlenmiştir. Toplam olarak her çocuk SO dakika gözleme tabi tutul muştur. Denek grubu orta sosyo ekonomik sınıftan seçilmiştir.Araştırma sonucunda yuvaların amaçlarının çocukların sosyal gelişimini etkilediği saptanmıştır. Geleneksel yuvalara devam eden çocuklar Eğitimsel yuvalara devam edenlerden daha düşük komplekslik derecesinde sosyal iletişim göstermişlerdir. Cinsiyet farklılığı çocuğun sosyal gelişiminde ikinci etken değişken olarak bulunmuştur. Yuvada kalınan sürenin sosyal gelişim üzerinde etkisi bulunmamıştır. Genel olarak yuvaların amaçları ve çocukların cinsiyetleri nin sosyal davranışları belirleyen önemli değişkenler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effects of length of attanclance and sex of the child and the type of preschool center on the child's social development were investigated. The study was planned to test the hypotheses that the social development of children who had attended pre-school education for a year would differ significantly from the social development of the children who had attended pre-school education for a three months or less. Child's social development in the centres with Educational Aims was expected to differ from the child's social development in the centres with Maintenance/Custody Aims. Children were expected to differ significantly in their social behaviour in relation to their sex. Five centres were chosen with respect to their aims; Educational Aim and Maintenance/Custody Aim. An observational study of child behaviour was carried out in these centres. The child sample consisted of 80 four year olds. Each child's behaviour was observed for ten minute time samples of five sessions. All together children were observed for a total of 50 minutes. The total sample were chosen from one SES group. (Middle Class).The aim of the centre was -found to affect the child's level of social participation. In centres with predominantly Maintenance/Custody aim the children's behaviour was at a lower level of complexity for level of social interaction. In centres with Educational Aims the reverse was the case. Sex differences were found to be the second effective variable on child behaviour. Length differences were found to be ineffective on child behaviour. In general the aim of the centre and sex of the child were seen to be important variables determining the bahaviours of children.