Değerler eğitimi programının 6 yaş çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimlerine etkisi
Effects of values program on social emotional development of six year old children education
- Tez No: 279111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada Değerler Eğitimi Programının anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının sosyal duygusal gelişimlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının ?sosyal ve duygusal gelişimleri?; bağımsız değişkeni ise ?değerler eğitimi programı?dır.Araştırmanın çalışma grubunu, Konya ili Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullardan tesadüfî küme örnekleme yöntemi ile seçilen, Çumralıoğlu İlköğretim Okulunun anasınıflarında eğitim görmekte olan, altı yaş grubundaki 22 deney 22 kontrol grubu olmak üzere toplam 44 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak, genel bilgi formu, Epstein ve Synhorst (2009) tarafından geliştirilen ve Öztürk Samur, Deniz, Durmuşoğlu Saltalı ve Arı (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp altı yaş çocukları için geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılan Okul Öncesi Davranışsal ve Duygusal Dereceleme Ölçeği (Preschool Behavioral and Emotional Rating Scale PreBERS) kullanılmıştır. Ölçek, çocuklar için, program öncesi ve sonrasında öğretmenleri tarafından doldurulmuş; ayrıca deney grubu için eğitim programı bitiminden sekiz hafta sonra tekrar doldurulmuştur.Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 14.0 paket programıyla analiz edilmiş, verilerin analizinde; frekans ve yüzde, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi uygulanmış, bulgular aşağıda özetlenmiştir:?Deney ve kontrol gruplarının duyguları düzenleme, okul hazırbulunuşluğu, sosyal güven, toplam sosyal duygusal gelişim son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılaşma bulunmuştur. Aileye aitlik puanlarında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır.?Deney grubu çocukların duyguları düzenleme, okul hazırbulunuşluğu, sosyal güven, aileye aitlik, toplam sosyal ve duygusal gelişim öntest/sontest puanları arasında anlamlı bir fark bulunurken, sontestlerin öntestlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.?Kontrol grubu çocukların duyguları düzenleme, okul hazırbulunuşluğu, sosyal güven, toplam sosyal ve duygusal gelişim öntest/sontest puanları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Aileye aitlik, alt boyutunda ise sontestlerin öntestlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir.?Deney grubu çocukların sontest/izleme testi ölçümleri arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır. Bu sonuç eğitim programının etkilerinin kalıcı olduğu şeklinde yorumlanmıştır.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, değerler eğitimi programının çocukların sosyal duygusal gelişimlerini olumlu yönde desteklediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of Values Education Program on social emotional development of six year old children attending preschool are examined. Dependent variable of the study is ?social emotional development? of six year old children attending preschool; and independent variable is Values Education Program.The study was implemented in Cumralıoğlu İlköğretim Okulu bound to Konya National Education Authority. The school is randomly chosen and study group of the research composed of six year old 44 students (22 experiential group, 22 control group) attending preschool classes in this school.As data collection devices general information form and Preschool Behavioral and Emotional Rating Scale (PreBERS) developed by Epstein and Synhorst (2009). PreBERS? adaptation into Turkish and validity and reliability study for six year old children is done by Öztürk Samur, Deniz, Durmuşoğlu Saltalı and Arı (2009). The scale is filled by teacher for children before the study, at the end of the study and 8 weeks later for the experiential group again.Data gathered in the study is analyzed with SPSS 14.0. While analyzing data frequency, ratio, Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signed-rank Test are used and findings are summarized below:?There is a significant difference between experiential and control groups? scores from emotional regulation, school readiness, social confidence and total post-test social emotional development in favor of experiential group. There isn?t a significant difference in family involvement scores.?There is a significant difference between pre-test and post-test scores of experiential group from school readiness, social confidence, family involvement and total social emotional development; it is seen that post test scores are significantly higher than pre-test scores.?There is not a significant difference between pre-test and post test scores of control group from emotional regulation, school readiness, social confidence, and total social emotional development. In family involvement sub-dimension post-test scores are significantly higher than pre-test scores.?There isn?t a significant difference between experiential group?s post-test scores and monitoring test scores. This finding can be interpreted as the effects of the education program are long lasting.In the light of the findings it can be said that Values Education Program supports children?s social emotional development in a positive way.