Kısa dalgalı yüksek frekanslı elektrik akımlarının fibroblast hücre kültürüne ve neoplastik hücre serilerine olan etkileri
The effects of high frequency short waves on fibroblast cell culture and neoplastic cell lines
- Tez No: 156799
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı kısa dalgalı yüksek frekanslı akımların normal insan fibroblast hücre kültürüne ve neoplastik hücre serileri olan K-562 ve ML-l'e olan etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Herhangi bir neoplastik hastalığı olmayan, koroner arter hastalığı nedeniyle torakotomi yapılan bir hastanın sternum kemiğinden mezenkimal kemik iliği hücreleri alındı. Bu hücreler fibroblast kolonileri elde etmek amacıyla uygun laboratuar koşullarında hücre kültürü yöntemleri ile ekildi. Bu hücre kültürlerinin 14 günlük inkübasyon süresi vardı. Kısa dalgalı yüksek frekanslı akımlar hücre kültürü flasklanna günde iki kere 15 dakika uygulandı. Dört hücre kültürü flaskına değişik dozlarda sürekli ve kesikli kısa dalga diatermi uygulandı. Uygulamalar inkübasyon süresinin beşinci gününde başlatıldı ve toplam beş gün sürdü. 14. günün sonunda fibroblast kolonileri sayıldı. K-562 ve ML-1 hücre serileri bilinen dağıtıcı kaynaklardan hazır olarak alındı. Bu hücrelere kısa dalgalı yüksek frekanslı akımlar sürekli ve kesikli olarak değişik dozlarda, inkübasyon gününün ilk gününde, bir kereye mahsus olmak üzere toplam 15 dakika uygulandı. Belirlenen süresin sonunda, yani dördüncü günde hücre proliferasyon oranları hesaplandı. Bulgular: 14 günlük inkübasyon süresi sonunda, kısa dalgalı yüksek frekanslı akım uygulanan fibroblast hücre kültürü flasklarmda, hiçbir uygulama yapılmayan ancak aynı süre ve sıklıkta dış ortamda tutulan kontrol hücre flaskına göre ortalama dört kat kadar daha fazla fibroblast kolonisi mevcuttu. Koloni sayılarındaki bu artış hem sürekli kısa dalga uygulanan flasklarda hem de kesikli kısa dalga uygulanan flasklarda gözlendi. Değişik dozlar arasında koloni sayıları açısından belirgin bir fark yoktu. Sürekli ve kesikli kısa dalga diatermi K-562 hücre serisinde hücre proliferasyonunda ılımlı bir artışa sebep olmasına rağmen, ML-1 hücre serisinde hücre proliferasyonunu değiştirmedi. Sonuç: Kısa dalgalı yüksek frekanslı akımlar kas-iskelet sistemi hastalıkları başta olmak üzere çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde sıkça kullamlmaktadrrlar. Bu çalışmada bu akımlara maruz kalmanın fibroblast koloni sayısını artırdığı bulunmuştur. Bu nedenle, bunların yara iyileşmesinde temel rol oynayan fibroblast hücrelerinin proliferasyonunu in vivo koşullarda da artırabileceği düşünülmüştür. Böylece yara iyileşmesine katkıda bulunabileceği öngörülmüştür. Bu çalışmada kısa dalgalı yüksek frekanslı atomların neoplastik hücre proliferasyonunu ya hafif artırdığı ya da değiştirmediği gösterilmiş olsa da,bu alanda başka hücre serilerinde ve değişik doz ve sürelerde çalışmalar da yapılması gerekmektedir. Bilinen malignansisi olan hastalarda bu elektrik akımları yine de dikkatli kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to search for the effects of high frequency short waves on normal human fibroblast cell culture and K-562 and ML-1 neoplastic cell lines. Material and Method: Mesenchymal bone marrow cells are taken from a patient without a neoplastic disease, who is undergoing a thoracotomy operation for coronary artery disease. These cells are used to obtain fibroblast cell colonies via cell culture methods, under suitable laboratory conditions. The incubation period of these cell lines were 14 days. High frequency short waves are applied to the cell culture flasks for 15 minutes, two times a day. Different continuous and pulsed shortwave diathermy doses are applied to four cell culture flasks. Applications are started from the fifth day of the incubation period and lasted for five days. At the end of the 14th day fibroblast colonies are counted. K-562 and ML-1 cell lines are obtained readily from the known distributor sources. High frequency short waves are applied to these cell lines at different doses at the first day of the incubation period, only once for 15 minutes. At the end of the predefind period, that is at the fourth day, cell proliferation rates are calculated. Findings: After the end of the 14th day fibroblast cell culture flasks which are exposed to high frequency short waves had approximately four times more colonies than the culture flasks that had no exposure but were kept at the outside environment during the same time period and at same frequency. This increase in colony numbers were present both in flasks exposed to continuous short wave diathermy and in flasks exposed to pulsed short wave diathermy. There was no significant difference in colony numbers between flasks exposed to different doses. Although continuous and pulsed short wave diathermy slightly increased the cell proliferation in K-562 cell line, it did not change the cell proliferation in ML-1 cell line when compared to controls. Conclusion: High frequency short waves are frequently used in treatments of romatological diseases including musculoskeletal diseases. In this study exposure to these waves increased fibroblast colony number. That's why it is thought that they can increase the proliferation of the basic cells of wound healing, fibroblasts also in vivo conditions. By this way, these waves can assist in wound healing. In this study although we showed that high frequency short waves either slightly increased or did not increase the proliferation of neoplastic cells, other studies should be performed in different cell lines and at different doses and time periods. These waves should still be used carefully in patients with known malignancies.