Adölasan gebelerin genel beslenme durumları, kalsiyum tüketimleri ve kemik mineral dansitelerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on general nutritional status, calcium intake and bone mineral density of pregnant adolescents
- Tez No: 156815
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Aysin (Okut), E., Adölesan gebelerin genel beslenme durumları, kalsiyum tüketimleri ve kemik mineral dansitelerinin incelenmesi üzerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma, Ocak 2002 - Eylül 2002 tarihleri arasında SSK Etlik Kadın Doğum Hastanesi ve Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi Gebe Polikliniğine başvuran ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 52 (< 19 yaş, 1-3. trimester) adölesan gebe üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasını ise 15 gebe oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan tüm gebelerin yaş ortalaması (X±SD) 17,9±0.81 yıl olup, gebelerin çoğunluğu 18 (%46.2) yaşındadır. Ondokuz, 17 ve 16 yaşındaki gebelerin oram sırasıyla %26.9, %23.1 ve %3.8Mir. Gebelerin evlilik yaşı ve ilk gebelik yaş ortalaman sırasıyla 16.9 ± 0.91, 17.53 ± 0.80 yıldır. Ölçülerek bulunan gebelerin boy uzunluğu ve beyana bağlı gebelik öncesi ağırlık ortalaması sırasıyla 158.2 ± 5.63 cm, 55.3 ± 8.86 kg' dır. Elli iki gebeden, birinci trimesterde olan 3 gebenin ağırlık kazanımı ortalama 2.0 ± 2.6 kg'dır. ikinci trimesterde olan 5 gebenin ortalama 3.4 ± 3.4 kg ağırlık kazandıkları saptanmıştır. Üçüncü trimesterde olan 44 gebenin ortalama 10.35 ± 4.1 kg ağırlık kazandıkları bulunmuştur. Çalışma grubundaki gebelerin serum D vitamini ortalaması 20.4±13.78 ng/ml olarak bulunmuştur. Bir gebenin serum D vitamini düzeyi 7.6 ng/ml altoda bulunmuştur. DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry) ile tüm vücut kemik mineral dansitesi ölçüm sonuçlarında 15 gebeden 7 'sinde osteopeni (%46.7), bir gebede ise osteoporoz (%6.6) saptanmıştır. QUS2 (Quantitative Ultrasound) ile kalkaneustan yapılan ölçüm sonucunda ise, 15 gebeden 2 gebenin (%13.3) osteopenik olduğu bulunmuş, osteoporozlu birey saptanmamıştır. DEXA ile tüm vücut kemiklerinin ayrı ayrı kemik mineral dansitesi sonuçlan ile QUS2 t skoru arasındaki ilişkiler incelendiğinde, DEXA da pelvis ve lumbar omurga kemikleri (lumbar spine) ile QUS2 1 skoru değerleri arasında sırasıyla korelasyonlar r =0.62 ve r =0.72 olup, istatistiki açıdan da önemli bulunmuştur (p0.05). Sadece DEXA ile ölçülen sol bacak kemik mineral dansitesi sonuçlan ile diyetle alman Ca miktan arasında r =0.46 oranında pozitif bir korelasyon saptanmış ancak bu sonuç istatistiki anlamda önemli bulunmamıştır (p>0.05). DEXA ile ölçülen pelvis kemik mineral dansitesi ile alkalen fosfataz, fosfor, kalsiyum, protein, globulin arasında negatif önemli korelasyonlar saptanmıştır (r=-0.82**, r=-0.57*, r=-0.55*, r=-0.59*, r=-0.68**), (**p
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Aysin (Okut), E., A study on general nutritional status, calcium intake and bone mineral density of pregnant adolescents, Dietetic Program Master of Science Thesis, Health Sciences Institute, Hacettepe University, Ankara, 2004. This research was done on 52 ( < 19 years old, 1-3. trimester) pregnant adolescents who applied to SSK Etlik Women Hospital and Zekai Tahir Burak Woman Hospital Gynecology Outpatient between January 2002 and September 2002 and volunteered to join the study. Second stage of the research consisted of 15 pregnants. Mean age (X±SD) for all pregnants who joined the research was 17.9+0.81 and most of them were 18 years old (%46.2). Percentages of the number of pregnants who were 19, 18 and 16 years old were %26.9, %23.1 and %3.8 respectively. Mean age of marriage and age at first pregnancy were 16.9±0.91 and 17.53±0.80 years respectively. Measured heights of the pregnants and recalls of pre-pregnancy weights were 158.2±5.63 cm and 55.3±8.86 kg respectively. There were 3 pregnants of 52 who were in the first trimester and mean weight gain of these 3 pregnants was 2.0±2.6 kg. Mean weight gain of 5 pregnants who were in the second trimester was 3.4±3.4 kg. Mean weight gain of 44 pregnants who were in the third trimester was 10.35±4.1 kg. Mean serum D vitamin of pregnants in the study group was 20.4±13.78 ng/ml. D vitamin levels of one pregnant was below 7.6 ng/ml. After measuring the whole body bone mineral density by using DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry), we have found that 7 of 15 pregnants (%46.7) had osteopeni and 1 of 15 (%6.6) had osteoporoz. On the other hand, after calcaneus measurement by using QUS2 (Quantitative Ultrasound), we have found that 2 of 15 pregnant (%13.3) had ostoepeni and none of them had osteoporoz. When the relationship between bone mineral density results of each bone in the body obtained by using DEXA and QUS2 1 score were analyzed, statistically significant correlations (p < 0.05, r=0.62) and (p 0.05). Only positive correlation (r=0.46) was observed between left leg mineral density measured by DEXA and the amount of calcium taken by a diet but it was not statistically significant (p>0.05). On the other hand, it was found that pelvis bone mineral density measured by DEXA is negatively and significantly correlated with alkaline phosphates, phosphorus, calcium, protein and globulin (r=-0.82**, r=-0.57*, r=-0.55*, r=-0.59*, r=- 0.68**), (**p