İran'da farklı beden kütle indekslerinde olan sağlıklı yetişkin bireylerin beslenme alişkanlıklarının, enerji harcamalarının, kan glukoz ve lipid düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on healthy adults with different body mass indexes on the determination nutrition habits, energy expenditures, blood glucose and lipid levels in İran
  1. Tez No: 156816
  2. Yazar: ATUSA HOMAFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYİT MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Homafar, A., İran'da farklı beden kütle indekslerinde olan sağlıklı yetişkin bireylerin beslenme alışkanlıklarının, enerji harcamalarının, kan glukoz ve lipit düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2004. Bu araştırma, obezite ve zayıflık ile birlikte birçok hastalığın tanımlanması ve vücut ağırlığı ile sağlık arasındaki ilişkiyi yansıtan Beden Kütle İndeksinin (BKI) sosyo ekonomik ve beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, kan bulguları (total lipit, kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, VLDL-kolesterol, açlık kan şekeri), enerji alımı, fiziksel aktivite, enerji harcaması ve besin tüketimi arasındaki ilişkinin saptanması amacı ile 49 kadın (%49), 51 erkek (%51) olmak üzere toplam 100 yetişkin birey üzerinde yürütülmüştür. Seçilen bireyler BKI'lerine göre 18.5'ün altında, 18.5-24.9, 25.0-29.9 ile 30 kg/m2 ve üzerinde olarak 4 gruba ayrılmıştır. Araştırmada bireylerden bireysel bilgiler toplanmış, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel ve kalça ölçümleri) yapılmış, üç günlük bireysel besin tüketimleri ve alışkanlıkları ile fiziksel aktivite karşılığında harcadıkları enerji değerleri hesaplanmış, açlık Kan Şekeri ile kan lipit düzeylerinin tayini için kan örnekleri alınmış ve çalışmadan şu sonuçlar elde edilmiştir: Eğitim durumu ve BKI arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p30 kg/m2 olan bireylerin büyük çoğunluğunun eğitim durumu düşük bulunmuştur. Yeme hızı ile beden kütle indeksi arasında da anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır (p25 kg/m2 olan bireylerin daha hızlı yemek yedikleri belirlenmiştir. BKIS25 olan bireylerin ana öğün sayıları genellikle 2 bulunmuş ve ana öğün atlama durumuna bu bireylerde daha sık rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Homafar A., A research on healthy adults with different body mass indexes on the determination nutrition habits, energy expenditures, blood glucose and lipid levels in Iran, Hacettepe University Health Sciences Institute Dietetics Programme Master thesis, Ankara, 2004. This research aimed to define many diseases along with obesity and thinness and to find out the relations between the body mass index reflecting the correlation of body weight and health status with socio economical conditions and nutrition habits, anthropometric measure, biochemical findings (total lipid, cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, VLDL-cholesterol, fasting blood glucose), energy intake, physical activity, energy expenditure and food consumption and is carried out on 49 women (%49) and 51 men (%51) of which totally 100 adults. Selected individuals are categorized into four groups according to their body mass indexes (BMI) as less than 18,5; between 18.5-24.9; 25.0-29.9 and 30> kg/m2. For the research, the personal characteristic are collected from the individuals, their anthropometric measurements are taken, consecutives three days individual food consumptions and nutritional habits with their energy expenditure assessments against physical activities are calculated. Their blood samples are taken due to the identification of their blood lipid levels and fasting blood glucose.