İnsan keloid, hipertrofik skar ve atrofik skarlarında matriks metalloproteinaz 2 ve 9 enzimlerinin gelatin zimografi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of matrix metalloproteinase 2 and 9 using gelatin zymography method in human keloids, hypertrophic scars and atrophic scars
- Tez No: 156839
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLGÜN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İNSAN keloid, hipertrofik skar VE ATROFİK skarlarinda MATRİKS METALLOPROTEİNAZ-2 VE -9 ENZİMLERİNİN GELATİN ZİMOGRAFİ YÖNTEMİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Skar oluşum sürecinin bozulmasına, yara iyileşme süreçlerinden sadece birinin değil, birbirini takip eden olaylardaki değişimler etki eder. Yaralanma sonrası ekstrasellüler matriksin yapımında ve yıkımında değişiklikler meydana gelir. Yapım ve yıkım arasındaki hassas dengenin bozulmasında veya her ikisinin de arttığı durumlarda anormal skar gelişimi görülmektedir. Ekstrasellüler matriksin proteolitik yıkımı kutanoz yara iyileşmesi sırasında tamir ve“remodeling”süreçlerinin temel niteliklerindendir. Anormal skarlarda matriks metalloproteinaz ailesinden Gelatinaz A (MMP-2) ve Gelatinaz B (MMP-9) aktiviteleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Gelatinazlar kollajenaz-1 ve stromelizin-1 ile birlikte matriks“remodeling”sürecinde rol alan önemli metalloproteinazlardır. Bu araştırmanın temel amacı; hipertrofik skar, keloid ve atrofik skar dokularındaki ekstrasellüler matriks yapım ve yıkım süreçlerinin değerlendirmesi için MMP-2 ve MMP-9 aktiviteleri ile bu skar dokularındaki kollajen düzeylerinin incelenmesidir. Hasta grubu olarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Polikliniğine 14.5 ay süre içinde başvuran, vücutlarının çeşitli yerlerinde hipertrofik skarı olan 29, vücutlarının çeşitli yerlerinde keloidi olan 4 ve vücutlarının çeşitli yerlerinde atrofik skarı olan 3 birey seçildi. Olguların seçim kriterleri, olgularda yara iyileşmesini etkileyecek herhangi bir ek sistemik hastalığın olmaması ve skarların matürasyonunu tamamlamış olmalarıydı. Hipertrofik ve atrofik skarlar, skar revizyonu yapılan hastalardan; keloidler, yapılan biopsi veya tedavi amaçlı çıkarılan örneklerden alınmıştır. Normal deri 14 bireyden herhangi bir sebeple alınan greft örneklerinden elde edildi. Doku örneklerinde kollajen ölçümü Reddy ve Enwemeka'nm alkali hidrolizi kullanarak biyolojik dokularda hidroksiprolin miktarını saptadıkları yöntemin modifiye şekli kullanılarak yapddı. MMP-2 ve MMP-9 düzeyleri“enzyme linked immunosorbent assay”(ELISA) ile aktiviteleri ise gelatin zimografi metoduyla ölçüldü.İstatistiksel değerlendirmelerde; grup ortalamalarını karşılaştırmak için“Mann Whitney U testi”, regresyon analizi için“Spearman's Rho korelasyon testi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF MATRIX METALLOPROTEINASE-2 AND -9 USING GELATIN ZYMOGRAPHY METHOD IN HUMAN KELOIDS, HYPERTROPHIC SCARS AND ATROPHIC SCARS Abnormalities in scar formation are caused not only by one of the wound healing processes but disturbances in more than one of the consecutive steps. After wounding, changes occur in the formation and degradation of the extracellular matrix. Abnormal scar formations are seen either when the balance between the formation and breakdown is altered or when both are increased. Proteolytic degradation of the extracellular matrix is one of the principal properties of the repair and remodeling steps of cutaneous wound healing. Less is known about the activities of two members of the matrix metalloproteinase family, gelatinase A (MMP-2) and gelatinase B (MMP-9), on the abnormal scar formation. Gelatinases, along with collagenase-1 and stromelysin-1 are important metalloproteinases in the matrix remodeling process. The aim of this study is to determine MMP-2 and MMP-9 activities and collagen levels in tissue from hypertrophic scars, atrophic scars, keloids, and donor skin to evaluate synthesis and degradation of extracellular matrix. Patient population were gathered from 29 patients with hypertrophic scars in various regions of the body, 4 patients with keloids and 3 with atrophic scars who were admitted to the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery, Dokuz Eylul University, Faculty of Medicine in 14.5 months. Patient selection was done regarding the absence of any systemic disease which could affect the wound healing and full maturation of the scars. Hypertrophic and atrophic scars were taken during scar revisions and keloids were taken as biopsy specimens or by therapeutic excisions. Normal skin samples were taken from skin grafts of 14 normal patients. Collagen level measurements in tissue samples were done by a modified version of the method of Reddy and Enwemeka for determining hydroxyproline levels in biological tissues utilizing alkali hydrolysis. MMP-2 and MMP-9 levels were determined by“enzyme linked immunosorbent assay”(ELISA) and their activities were determined by gelatin zymography.Statistically,“Mann Whitney U test”was utilized for the comparison of group means and for regression analysis“Spearman's Rho correlation test”was used.