Kobaylarda radyasyon aracılı oksidatif streste bir stres proteini olarak hem-oksijenaz-1 aktivitesinin ve bazı antioksidan değerlerin incelenerek bu sistem üzerine N-asaetilsisteinin etkilerinin araştırılması
A research of the effects of radiation induced oxidative stress on a stress protein, hemeoxygenase-1 activity and some antioxidants in guinea pigs and protective effects of N-acetylcysteine in this system
- Tez No: 156863
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL ARICIOĞLU, PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
100 6.ÖZET Serbest radikaller organizmada hücrelerin normal metabolizmaları sonucu açığa çıkabileceği gibi dış kaynaklı etkenler aracılığı ile de üretilebilirler. Antioksidanlar ve stres proteinleri oksidanların zararlı etkilerine karşı organizmanın korunmasında savunma mekanizmasının önemli bir bölümünü oluştururlar. Bunlardan ' Heat-shock proteinler - Stres proteinleri' (Hsp.Sp) yaşayan sistemlerde en eski savunma mekanizmalarından birisidir. Hsp100, Hsp90, Hsp70, Hsp 32 gibi bu proteinlerin sadece yüksek ısıya karşı olmayıp oksidatif stres, u.v radyasyonu, kimyasallar, ethanol, viral enfeksiyonlar gibi olumsuz faktörlere karşı da gen ifadelerinin artması nedeniyle 'heat-shock' protein teriminde bir eksikliğin olduğu ortadadır ve bu nedenle bu proteinlere aynı zamanda stres proteini denilmektadir. Bizim çalışma konumuzun esasını oluşturan hem oksijenaz-1 (HO-1) enzimi, diğer 2 HO izoziminin de bulunduğu HO enzim sistemi içinde yer alıp memelilerde hem katabolizmasmda hız sınırlayıcı enzim olarak ; biliverdin, karbon monoksit ve demirin (Fe) üretimine öncülük eder.HO-1; diğer HO izozimlerinden faklı olarak sadece hem katabolizmasmda anahtar enzim konumunda olmayıp, aynı zamanda çeşitli stres faktörleriyle gen ifadesi artrılabilen bir strese yanıt proteini, bir 'heat-shock ' proteinidir (Hsp32,Sp32). Son yıllardaki araştırmalar hem oksijenaz reaksiyonunun prooksidan hemin ortadan kaldırılması ve demir siklusunun gerçekleştirilmesinin dışında bir sinyal molekülü olarak serbest radikallerin temizlenmesinde etkileri ortaya konulan bliverdin ve bilirubinin biyolojik aktiviteleri üzerine yoğunlaşmıştır. HO-1 'in antiinflamatuar.antiapoptotik ve antioksidan etkileri gösterilmiş olup ateroskleroz, kardiyovasküler hastalıklar ve sepsis gibi patolojik koşullara karşı organizmayı korumaya yönelik olarak aktivitesinde artış meydana gelmektedir.HO- 1'in bütün bu koruyucu etkilerinin mekanizması tümüyle aydınlatılamamış olup bu alandaki çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlemektedir.101 Biz çalışmamızda iyonize radyasyonla oluşturulan oksidatif hasara karşı kobay karaciğerinde HO-1'in savunmadaki rolünü ve N-asetilsiteinin( NAC) bu sisteme etkilerini araştırdık. Aynı zamanda HO-1 aktivitesi ile ilişkili bulduğumuz MDA, GSH ve nitrat düzeyleri ile birlikte glutatyon peroksidaz (Gpx) aktivitesini de değerlendirdik. Çalışmamızın sonucunda bir stres kaynağı olarak iyonize radyasyonun; HO-1 enziminin ifadesinde ve Gpx'in aktivitesinde artışa, GSH düzeyinde düşüşe, lipid peroksidasyon ve nitrat düzeyinde artışa neden olduğu görüldü. Ayrıca radyasyon sonucu oluştuğunu varsaydığımız oksidatif stres koşullarına karşı HO-1 ile birlikte artışları gerçekleşen diğer parametreler üzerinde NAC'ın önemli bir antioksidan olarak etkisini gördük. Çalışmamızın sonucunda edindiğimiz izlenim; literatürden de destek alarak, HO-1 'in çeşitli stres faktörlerine karşı organizmanın savunma ve adaptasyon mekanizmasının önemli bir bölümünü oluşturduğu ve NAC'ın önemli bir antioksidan olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
102 7.SUMMARY Free radicals are produced in cells by cellular metabolism and by exogenous agents. These species are oxidants that react with biomolecules in cells, including DNA, proteins, lipids and carbohydrates. Antioxidants and stress proteins(Heat-shock proteins) are two members of the defense mechanism to protect the cells from harmful! effects of oxidants. Heat shock proteins (Hsp) form the most ancient defense system in all living organisms on earth. The term heat shock proteins is something of a misnomer, since in addition to raised temperature, exposure to oxidative stress, ultraviolet irradiation, chemicals, ethanol, and viral infection can also induce the expression of these proteins including members of the Hsp100, Hsp90, Hsp70, and Hsp32 protein families. Heme oxygenase (HO) is the rate-limiting enzyme in heme catabolism, which leads to the generation of biliverdin.free iron, and carbon monoxide (CO). Three mammalian HO isoforms have been identified, one of which, heme oxygenase-1 ( HO-1) is not only a key enzyme in heme catabolism but also a heat shock protein, (HSP 32,Sp32) a stress-responsive protein, induced by various oxidative agents. Recent investigation has revealed that the physiologic significance of the HO reaction results not only from its ability to execute heme detoxification and iron recycling, but also from the biological actions of its reaction products such as CO, a gaseous messenger molecule, or biliverdin:bilirubin, bile pigments possessing radical-scavenging properties. HO-1 has been shown to have anti-inflammatory, antiapoptotic, and proliferative effects, and it is now known to have salutary effects in diseases as diverse as atherosclerosis, cardiovascular disease and sepsis. The mechanism by103 which HO-1 confers its protective effect is as yet poorly understood, but this area of invetsigation is active and rapidly evolving. In this study we examined a cellular defense role for HO-1 against oxidant injury by ionizing radiation in Guinea pigs liver as a main subject. We also evaluated GSH levels, Gpx activity,MDA levels and nitrat levels as being associated with HO-1 enzyme activity.ln addition we tried to examine the effects of N-acetyl-L-cysteine (NAC) on this system. The thiol, NAC, is a source of cysteine for the synthesis of the endogenous antioxidant glutathione (GSH) which is depleted by ultraviolet radiation. It is also associated with the scavencing of reactive oxygen species As a result, we demonstrated that ionizing radiation is a stressor which induced activation of the HO-1 expression, increased Gpx activity, decreased GSH levels, increased lipid peroxidation and nitrat levels in Guinea pigs liver. Our result strongly suggest that HO-1 induction is a part of the defensive mechanism that cells and tissues are capable of mounting against various stress stimuli. NAC is a perfect precursor of GSH and is a radical scavenger. Our findings also suggest that HO-1 induction may play an important role in conferring protection on hepatocytes from toxic effects of radiation and NAC is a good radioprotective agent to radiation.