İyonize radyasyon uygulanan kobaylarda serum total malondialdehit düzeyleri ve süperoksit dismutaz aktivitesi
The effect of ionizing radiation on serum total malondialdehyde levels and superoxide dismutase activities in guinea pigs
  1. Tez No: 111918
  2. Yazar: ÖZNUR MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE BİLGİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
65 6. ÖZET Günümüzde iyonize radyasyonun reaktif oksijen türlerinin artışına yol açarak lipit peroksidasyonunu tetiklediği bilinen bir gerçektir. Biz de çalışmamızda, iyonize radyasyonun serumda oksidan ve antioksidan sisteme akut etkisini araştırmak amacıyla, kobayların bir grubuna 8 Gy (subletal doz), diğer bir grubuna ise 15 Gy (letal doz), tek doz, tüm vücut ışınlaması uyguladık. Işınlamadan 24 saat sonra serum total malondialdehit (MDA) düzeyleri ve serum süperoksit dismutaz (SOD) aktivite düzeylerini ölçtük. 8 Gy dozla ışınlama uygulanan kobay grubunda serum total MDA düzeyleri kontrole göre anlamlı bir düşüş göstermiştir (p< 0.05). 15 Gy dozla ışınlanan kobay grubu, serum total MDA düzeyleri açısından kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Işınlamadan 24 saat sonra serum SOD aktiyiteleri her iki grupta kontrolle karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık izlenmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak; farklı iki dozda 24 saat sonunda SOD aktivitesinde bir değişiklik izlenmezken, MDA'nın doza bağlı olarak değişmesi, ışınlamanın akut etkisini izlemek açısından serum MDA düzeylerinin seçilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY It is well known that ionizing radiation causes lipid peroxidation by increasing the concentration of the reactive oxygen species. In order to investigate the acute effects of ionizing radiation to both the oxidant and the antioxidant systems in the serum, we irradiated whole bodies of two groups of quinea pigs. One group of the quinea pigs received a single dose of 8 Gy (sublethal dose) and the other group received 15 Gy (lethal dose). The total malondialdehyde (MDA) levels and the superoxide dismutase (SOD) activities have been measured in the sera of each group after 24 hours from irradiation. The serum total MDA levels in the 8 Gy irradiated group decreased significantly with respect to the control group (p< 0.05). There was no statistical significancy in the serum total MDA levels of the 15 Gy irradiated group compared with the control group (p>0.05) and there was no significant difference in serum SOD activities after 24 hours in both of the groups with respect to the control (p>0.05). The results suggest that serum total MDA levels would be useful for monitoring the acute effects of irradiation since total MDA levels have been changed depending on the doses of irradiation.