The Development of a heuristic algorithm to the time-cost trade - off problem
- Tez No: 15688
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
02ET Maliyet-Zaman Dengeleme problemi projeyi dolaysız maliyetlerde mümkün olan en düşük artış miktarıyla kısaltma olarak tanım 1anabi1ir. Bu çalışmada her faaliyetin kısalmasından elde edilen fayda kavramına dayanılarak sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Faaliyetlerin kısalma faydası kısalan kritik yolların sayısına bağli olarak tanımlanmıştır. Çalışma literatür taraması, söz konusu algoritmanı'n geliştirilmesi ve bu algoritmanın en iyi çözümü bulan algoritmalarla karşılaştırılmasından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The well known time-cost trade-off problem refers to reduction of the project time with a minimum increase in the project direct costs, by buying time along the critical path(s) where it can be obtained at least cost. This study introduces a new heuristic algorithm which is based on the concept of utility of the reduction of each activity. The utility of reduction is expressed in terms of the number of reduced critical paths. In the study a literature survey is followed by the development of the algorithm and comparision of the algorithm with the exact algorithms.