A Scheduling heuristic for the casting, department of a foundry
- Tez No: 15687
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETÇE BİR DÖKÜM FABRİKASININ KALIPLAMA BÖLÜMÜ İÇİN SEZGİSEL ÇİZELGELEME ALGORİTMASI Çizelgeleme ve sıralama, Endüstri Mühendisliği içindeki en önemli uygulama ve araştırma alanlarından birisidir. Ama bu tezin çerçevesi içinde ele alınan Döküm Fabrikası örneğinde olduğu gibi pratik problemlere özel itina göstermek gerekmektedir. Döküm Fabrikası dört üretim bölümünden oluşmuştur : 1) Maça üretim bölümü. 2) Ergitme bölümü. 3) Kalıplama bölümü. 4) Temizleme bölümü. Bu tezin konusu bir Döküm Fabrikasının kalıplama bölümündeki üretimin çizelgelenmesidir. Döküm Fabrikası örneğinde döküm bölümünün ergitme bölümüne bağımlılığı, döküm bölümü için çizelgeleme yapılırken ergitme bölümününde göz önünde bulundurulmasını gerekli kılmaktadır. Tezde önerilen algoritma kullanılarak elde edilen iş programlarında beş amaca ulaşılmaya çalışılmıştır. Algoritma, farklı talep yapıları kullanılarak test edilmiştir ve Ek C'de ki iş programlarıyla birlikte bazı önemli sonuçlar 4. Bölüm'de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT. A SCHEDULING HEURISTIC FOR THE CASTING DEPARTMENT OF A FOUNDRY Scheduling and sequencing is one of the important areas of research and application in Industrial Engineering. There is a large amount of literature on this subject. But the practical problems need special attention as in the Foundry case analyzed in the context of this thesis. There are four production departments in the Foundry : 1) Core production department. 2) Smelting department. 3) Casting department. 4) Finishing department. The topic of the thesis is a study for scheduling the casting department of a Foundry. The dependence of the casting department on the smelting department makes consideration of the smelting department in scheduling the casting department necessary in the Foundry. There are five objectives which are tried to be achieved in the schedules generated by using the proposed algorithm in the thesis. The algorithm is tested by using different demand structures and some of the important results are given in Chapter 4 with the corresponding schedules in Appendix C. IV