Ratlarda akciğer fibrozisinde lipid peroksidasyonu(MDA), antioksidan madde (glutatyon, serüplazmin) ve bazı antioksidan vitamin (beta-karoten, retinol) düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of lipid peroxidation(MDA),antioxidant substances(glutathione, ceruplasmin)and antioxidant vitamins(carotene, retinol)in the experimental pulmoner fibrosis in rats
  1. Tez No: 156880
  2. Yazar: FATİH ÇAĞLAR ÇELİKEZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Çelikezen, FÇ. Raflarda Deneysel Akciğer Fibrozisinde, Lipid Peroksidasyoıı (MDA), Aııtioksidan Maddeler (Glutatyoıı, Serüloplazmin) ve Antioksidan Vitamin (P-Karoten ve Retinül) Düzeylerinin İncelenmesi, YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van 2004. Bu çalışmada antincoplaslik bir ajan olan bleomisinin bir komplikasyonu olarak şekillenen akciğer fibrosisinin, lipid peroksidasyon markeri malondialdehit (MDA), antioksidan maddeler redükte glulalyon ve serüloplazmin ile antioksidan vitaminler P- karoten ve retinol seviyeleri üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada 15 Winston- Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Akciğer fibrosisini oluşturmak için bleomisin hidroklorid 7,5 mg /kg oranında tek doz inlratrakeal olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Çelikezen, FC. Investigation of the levels of lipid peroxidation (MDA), antioxidant substances (Glutathione, ceruluplasmin) and antioxidant vitamins (|! carotene and Retinol) in the experimental pulmoner fibrosis in rats. University of Yüzüncü Yıl, Health sciences institute, Department of Biochemistry. A thesis for master of degree, Van, 2004. The levels of MDA, antioxidant substances and antioxidant vitamins were studied on the experimental pulmonary fibrosis induced by a complication of bleomycinc, an antineoplastic agent, in rats. In the study 15 male Winstar-Albino rats were used. The same animals' values prior to the experimental treatment were considered as the control. To establish the experimental fibrosis, bleomycine hydrochloride was used intratraceally at a single dose of 7.5 mg / kg. After the fibrosis was performed, lipid peroxidation, antioxidant substances and vitamin analyses were carried out in the blood and serum. The levels of p-carotene, ceruloplasmin and retinol were found to be increased significantly (p0,005) as compared the control group.