Kalp yetmezliği ile leptin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between heart failure and leptin levels
  1. Tez No: 156879
  2. Yazar: FERHAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Karakaya F, Kalp Yetmezliği İle Leptin Düzeyleri Arasındaki İlişki, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2003. Vücudun enerji depolan ile ilgili bilgiyi beyne ulaştıran ve obesite (ob) geninin ürünü olan leptin hipotalamusu etkileyen protein yapıda bir hormondur. Leptin reseptörleri, aralarında kalp kası da bulunan birçok dokuda bulunmaktadır. Son zamanlarda leptinin kalp yetmezliği ile ilişkisini gösteren çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda leptin düzeyi ve kalp hızı değişkenliği (KHD) parametreleri ile olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya New York Heart Association (NYHA) sınıflamasına göre 4 farklı evreden 10'ar hasta olmak üzere toplam 40 hasta alınmıştır. Ayrıca bu hasta gruplarıyla karşılaştırmak amacıyla 10 adet sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu oluşturulmuştur. 24 saatlik holter kayıtlarından elde edilen KHD'nin zaman-alan parametreleri saptanmış ve leptin düzeyi ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Karakaya F, The relationship between heart failure and Leptin Levels, University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute The Thesis of Postgraduate degree in Department of Biochemistry, Van, 2003. Leptin, which is a product of obesity gene and which carries information about energy stocks of body to brain, is exclusively a kind of hormone in the form of protein, which affects hypothalamus. Leptin receptors are found in many different kinds of tissues including heart muscles. Recently, several studies, which have shown the relationship between leptin and heart failure, have been done. In our study, it has been aimed the relations between leptin level and Heart speed Variability (HSV) parameters to be examined. According to New York Heart Association (NYHA) classification totally 40 Patient in 10s from 4 different phases have been collected. And also a control group of 10 patients that have been gathered from the healthy individuals has been made up in order to compare with patient group. Time-range parameters of HSV, which were received from the 24-hour holter registrations, have been found and recorded, and the relations between leptin levels have been evaluated.