Trombosit konsantrelerinde sitokin seviyelerinin zamana bağlı değişimi
Variation of cytokine levels in platelet concentrates due to time
  1. Tez No: 156919
  2. Yazar: AYŞE KARAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yukssk İ_İs9n^ Xp7İ TROMBOSİT KONSANTRELERİNDE SİTOKİN SEVİYELERİNİN ZAMANA BAĞLI DEĞİŞİMİ AYŞE KARAFAK GAZİANTEP Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya ABD Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Necat Yılmaz Ocak-2004, 114 Sayfa ÖZET Bu çalışma, aferez ile elde edilen trombosit konsantrelerinde 0., 1., 3. ve 5. günlerde pH, laktat, IL-8, IL2-R ve TNFa analitlerinin değişimini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız, hastalarına gönüllü trombosit bağışında bulunmak isteyen 11 donörden elde edilen aferez trombosit konsantrelerinde gerçekleştirildi. Aferez ile elde edilen trombosit konsantrelerinden aynı saatte numuneler alındı. Alınan numuneler 5 dk 4 000 devirde santrifüj edildi. Elde edilen süpematantlardan, IL-8, IL2-R ve TNFar immün kemülimünesans yöntemle ölçüldü. Laktat spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. pH elektrokimyasal yöntemle ölçüldü. Sonuçlar ortalama ± SD ve ortanca (minimum-maksimum) şeklinde verildi. Donörlerin yaş ortalamaları (yıl): 26.36 + 4.63 bulundu. Donörlerin hepsi erkekti ve %55'i sigara kullanıyordu. Donörlerin VKİ (kg/m2): 24.5 ±1.2 olarak bulundu. Trombosit konsantrelerinin lökosit (103/ul): 0.7 ± 0.53, albumin (g/l): 34.7 ± 1.1 olarak bulundu. Her donörden 275 mi trombosit konsantresi elde edildi.
Özet (Çeviri)
M. S. Thesis VARIATION OF CYTOKINE LEVELS IN PLATELET CONCENTRATES DUE TO TIME AYŞE KARAFAK Gaziantep University Graduate School of Health Sciences, Department of Biochemistry Supervisor: Assoc. Prof. Necat Yılmaz January-2004, 114 pages ABSTRACT This study has been planned to search variotion of analytes; pH, lactate, IL-8, IL2-R and TNFa in platellet concentrate at 0., 1., 3. and 5. days. Our study has been performed in platelet concentrates of apheresis from 1 1 donors. Who were want to give their platelets to patients. Samples have taken at the same time when the platelet concentrates obtained by apheresis. Samples were centrifuged at 4 000 rpm in five minutes. IL-8, IL2-R, TNFa were determined by immun chemiluminescence method and pH was measued by electrochemical method from supematants which obtained by apheresis. Results were given as means and standard deviations. Age means of donors (year) were found: 26.36 ± 4.63. All of donors were male and 55 % of them were smoking. Body mass index of donors (kg/m2) were found 24.5 ± 1.2. WBC (103/ul): 0.7 ± 0.53 and albumin (g/l): 34.7 ±1.1 were found in platelet concentrate. 275 ml platelet concentrate was obtained from each donor.