Siyalik asitin trombosit fonksiyonları ve kriyoprezervasyonuna etkisi
The Effect of sialic acid platelet functions and cryopreservation
  1. Tez No: 88586
  2. Yazar: ÖZDEN PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET: Kan ve kan ürünlerine maruz kalan kişilerde yüksek oranlarda trombositlere karşı alloimmünizasyon gelişmesi ve takip eden transfüzyon desteği ile ciddi olarak etkileşmesi, HLA ve HPA uygun trombosit transfüzyonlarının bir dereceye kadar başarılı olmasına karşın, uygun donör kayıtlarına sahip büyük organizasyonlara gereksinim göstermesi, buna karşın taze olarak hazırlanan trombositlerin raf ömrünün bakteriyel kontaminasyon riski nedeni ile 5 günle sınırlı olması, trombosit saklama yöntemlerinin geliştirilmesini güncel bir gereksinim olarak devam ettirmektedir. Kriyoprezervasyon ile trombositler 2 yıla dek saklanabilmekte, ancak fonksiyon ve viyabiliteleri üzerinde istenmeyen etkiler ortaya çıkmaktadır. Trombositler aktive olmakta, net yüzey negatif yükleri ve siyalik asit içeriklerinde azalma ortaya çıkmaktadır. Biz de çalışmamızda trombositlerin aktivasyona uğrayarak yaşamsal ve fonksiyonel kayba gitmelerini engellemeye yönelik bir yöntem geliştirmeyi amaçladık. Çalışmada kullanılan trombosit konsantreleri ve otolog plazma, aferez yöntemi ile sekiz donörden elde edildi. Siyalik asit içermeyen taze trombosit konsantrelerinde ortalama p-selektin ekspresyonu %3.83 ± 4.39 idi. Yaptığımız ön çalışmada taze trombosit konsantrelerine artan oranda eklenen siyalik asitin, siyalik asit eklenmeyen trombosit konsantreleri ile karşılaştırıldığında, en belirgin 4 mg/ml konsantrasyonda olmak üzere, doza bağımlı olarak ADP ile indüklenen agregasyon yanıtını engellediğini ve ADP ile indüklenen p-selektin ekspresyonunu etkin biçimde azalttığını gözledik (R= -0.55 ve p= 0.001). Bu gözlem bizi, trombosit konsantrelerine %5 DMSO'ya ek olarak 4mg/ml konsantrasyonda siyalik asit eklenmesinin kriyoprezervasyon sürecine bağlı trombosit aktivasyonunu azaltıp azaltmayacağını araştırmaya yöneltti. Kriyoprezervasyon, kontrol grubu (%5 DMSO içeren grup) trombositlerin p-selektin ekspresyonunu istatistiksel olarak anlamlı oranda arttırmadı (%5.62 ± 1.14). Ancak, beklemediğimiz biçimde, %5 DMSO'ya 4 mg/ml konsantrasyonda siyalik asit eklenerek kriyoprezervasyon uygulaması(siyalik asit grubu), trombositlerin p-selektin ekspresyonunda, kontrol grubuna kıyasla belirgin daha fazla bir artışa yol açtı (%26.37 ± 3.25).
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Platelet transfusions have been ineffective in patients who developed alloimmunization to platelet antigens. In the patients, who are refractory to platelet transfusions, cryopreserved otologous platelets may be the only alternative to control bleeding and the risk of hemorrhage. Altough platelets can be stored for up to two years, cryopreservation causes undesirable effects on platelet functions and viability; activates platelets and induces loss of sialic acid and net negative surface charge. In this study, to develop a new method of platelet cryopreservation that could prevent platelet activation was aimed. Platelet and otologous plasma samples utilized in this study were obtained by apheresis. Mean p-selektin expression of fresh platelets which did not contain sialic acid was 3.83 ± 4.39 %. In the first part of the study, we found that addition of sialic acid to platelet concentrates was preventing ADP induced platelet aggregation and was suppressing ADP induced p-selectin expression, in a dose dependent manner (R= -0.55 and p= 0.001). The most impressive results were obtained with 4mg/ml sialic acid concentration. We planned to study whether sialic acid could prevent cryopreservation induced p- selectin expression. But, unexpectedly, p-selectin expression of platelets which were cryopreserved with 4mg/ml sialic acid + 5 % DMSO (sialic acid group) was significantly higher than the control group (26.37 ± 3.25 % and 5.62 ± 1.14 %, respectively).