Meme kanserli hastalarda HER 2/neu onkogen amplifikasyonunun ve p53 tümör süpressör gen delesyonunun real time PCR ile kantitatif olarak ölçülmesi ve prognostik faktörlerle karşılaştırılması
- Tez No: 156920
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ TAGA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen habis bir hastalıktır. Amerikada her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Bu nedenle üzerinde araştırmaların sık yapıldığı bir hastalıktır. Bu çalışmada, meme kanserinin patogenezinde ve prognozunda önemi olan HER2/neu onkogeni ve p53 tümör süpressör geni araştırıldı. Günümüzde en sık immunohistokimya teknikleriyle tespit edilebilen HER2/neu onkogen amplifikasyon varlığı ve p53 tümör süpressör gen delesyonu, yeni bir yöntem olan ve gen kopya sayışım kantitatif olarak ölçen RT-PCR tekniği kullanılarak ölçüldü. HER2/neu onkogen amplifikasyonu ile p53 tümör süpressör gen delesyonu arasındaki ilişki araştırıldı ve histopatolojik prognostik faktörlerle karşılaştırıldı. Retrospektif yapılan çalışmada 46 invazif meme kanseri ve 4 adet selim meme hastalığı olan toplam 50 hastayla çalışma yürütüldü. Hastaların tamamında, tümörün histolojik tipi, tümörün grade' i, tümör büyüklüğü, lenf nodu invazyonu, immunohistokimya ile değerlendirilmiş ve östrojen reseptörü (ER) ve progesteron reseptörü (PR) sonuçlan bilinmekteydi. Bu bilgilere ek olarak 25 hastanın immunohistokimya ile değerlendirilmiş HER2/neu sonuçlan bilinmekteydi. Tümör parafin bloklarından yapılan kesitler lam üzerine tespit edildi ve bu kesitlerden tümör dokularının DNA'lan izole edildi. 50 hastanın tümör dokularından elde edilen DNA örnekleri, RT-PCR tekniğiyle
Özet (Çeviri)
SUMMARY Breast cancer is the most common malignancy in women. In USA, breast cancer is seen in one out of eight women. For this reason, clinical investigations are performed most frequently on this illness. In this study HER2/neu oncogene and p53 tumor suppressor gene which have been important for the prognosis in breast cancer were investigated. Presence of HER2/neu oncogene amplification and p53 tumor suppressor gene deletion which are today routinely detected by immunohystochemistry (IHC) methods, were measured by a new method RT-PCR, assaying gene copy number quantitatively. The relationship between HER2/neu oncogen amplification and p53 tumor suppressor gene deletion were assayed and compared with histopathological prognostic factors. The study was made retrospectively on 50 patients, 46 of them were invasive breast cancer and 4 of them were benign breast disease patients. In all of the patients histological type of the tumor, tumor grade, size of the tumor, lymph node invasion, ER and PR results evaluated by IHC were previously known. In addition, HER2/neu results of 25 patients evaluated by IHC were also known. Sections obtained from tumor paraffinized blocks were prepared on microscope slides and then DNA of the tumor tissues were isolated. DNA samples obtained from 50 patients were studied in