Radyasyonla oksidatif hasar oluşturulan ratlarda CoQ10 ve quersetin'in birlikte verilmesinin koruyucu etkileri
The protective effect of combined CoQ10 plus quercetin treatment as a protective antioxidants on radiation induced oxidative damaged rats
- Tez No: 156928
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET lyonize radyasyon, esansiyel makromoleküllerde hasara yol açan yapısal değişikliklere neden olduğundan organizmalar için toksiktir. Antioksidanlar ise bu hasarı önlemede yardımcı olabilir. Bu çalışmada 17 aylık ratlarda radyasyonla indüklenen oksidatif hasarda koruyucu antioksidan olarak birlikte verilen C0Q10 ve quersetinin etkileri araştırıldı. Çalışmamızda 30 rat üç gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu (n=10), ikinci grup ise radyasyon grubuydu (n=10). Bu gruptaki ratlara 15 günlük bir periyot içerisinde eşit aralıklarla toplam 4 seansta 5 Gray (Gy) gama ışını uygulandı. Üçüncü grup olan CoQio+quersetin grubundaki ratlara (n=10) ışınlamadan üç saat önce 5mg/kg C0Q10 ve 25mg/kg quersetin birlikte verildi. Ratlar 15 günlük periyot sonunda dekapite edildi ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerde tüm gruplarda plazma malondialdehit (MDA) düzeyleri, eritrosit süperoksit dismutaz (SOD), katalaz aktiviteleri ve tam kan redükte glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. Radyasyon grubunda plazma MDA düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yükseldi (p0.05). Bu sonuçlar radyasyona maruz kalmanın oksidatif hasar oluşturduğunu, kombine CoQio+quersetin verilmesinin bu hasarın azaltılmasında büyük ölçüde etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ionizing radiation is toxic to organisms because it induces deleterious structural changes in essantial macromolecules. Antioxidants may be useful in preventing this injury. In this study, the protective effect of combined C0Q10 plus quercetin treatment as a protective antioxidants on radiation induced oxidative damage in 17 months old rats was investigated. Thirty rats were divided into three groups in this study. Group I (n=10) and group II (n=10) were accepted as control and radiation groups. Within 15 days, with equal intervals in total 4 sessions of 5 Gray (Gy) gama rays were applied to the rats in radiation and CoQ10 and quercetin (group III, n=10) groups. 5 mg/kg C0Q10 and 25 mg/kg quercetin was given to the rats in CoQ-io+quercetin group 3 hours before the gamma radiation. The rats were decapitated at the end of 15 days period and blood samples were taken. In this samples, levels of plazma maiondialdehyde (MDA), activities of erythrocyte superoxide dismutase (SOD), catalase and levels of whole blood reduced glutathione (GSH) were measured. The levels of plasma MDA in the radiation group were increased significantly than those in the control group (p0.05). These results demonstrate that exposure to radiation may cause oxidative damage; in addition, using combined C0Q10 and quercetin treatment is highly effective for reducing damage. 11