Laparaskopik ve konvansiyonel cerrahi yöntemlerinin , serum sitokin düzeylerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 156959
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM HALİL TAÇYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Cerrahinin hastalarda immündepresyon yaptığı uzun yıllardır bilinmektedir. Bunun için hastanın metabolizma ve immün sistemlerine en düşük oranda zarar verecek cerrahi teknik ve metotlar geliştirilmektedir. Laparaskopik cerrahi metodu son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Laparaskopik cerrahi ile açık cerrahinin immun sisteme olan etkilerim gözlemlemek için planladığımız bu çalışmada 30 adet 250 - 350 gr ağırlığında Sprague - Dawley cinsi erişkin erkek sıçan kullanıldı. Denekler 10' arlı üç gruba ayrıldı. Grup 1: Bu sıçanlar kontrol grubunu oluşturdu. Ketamin anestezisinden bir saat sonra sıçanların kuyruk bölgeleri %I0 Povidon İyot ile silinerek, kuyruk yenlerinden steril insülin enjektörü ile lcc kanalındı. Grup 2: Bu gruptaki sıçanlara, batın 2 cm 'lik median insizyondan sonra bir saat boyunca açık bırakıldı. Birinci saatten sonra sıçanların kuyruk bölgeleri %\0 Povidon İyot ile silinerek ve kuyruk yenlerinden steril insülin enjektörü ile lcc kan alındı. Sıçanların kuyruk bölgeleri, 24. saat ve 72. saat sonunda %10 Povidon İyot ile silinerek, kuyruk venlerinden steril insülin enjektörü ile lcc kanalındı (Resim 2). Grup 3: Bu gruptaki sıçanlara, karın alt orta kadrandan veress iğnesi ile batına girildi. Elektronik COı insuflatörüne bağlanarak 0,2 It/dk gidecek şekilde ayarlandı, intraabdominal basınç 10 mmHg 'a getirildi. Birinci saatte pneumoperitoneum sonlandırıldı. Sıçanların 1. saat, 24. saat ve 72. saat sonunda kuyruk bölgeleri % 10 Povidon İyot ile silinerek, kuyruk venlerinden steril insülin enjektörü ile 1 cc kan alındı ( Resim 3,4). Grup 2' deki sıçanlara bir saat süre ile laparatomi uygulandı. Grup 3' teki sıçanlara ise bir saat süre ile pneumoperitoneum uygulandı. Bu işlemler sonrası 1., 24., 72. saatlerde alınan kan örnekleri biyokimya laboratuarında, Heraeus RPM 1000 cihazıylas 5000 devirde 4 dakika süre ile santrifüj edilerek serum haline getirildi. Serum TNF-a, İL -ip, İL -6 ve İL -8 değerlerini ölçmek için chemiluminescent enzyme immunometric assay yöntemi ile ölçümü yapan, immulite otomatik analizör kullanıldı.Sonuç olarak laparatominin, serum sitokin düzeylerini belirgin olarak artırdığı görüldü. Bununla beraber, laparaskopik cerrahi prosedürü uygulandığı zaman serum sitokin düzeylerinin karşılaştırılmalı düşüklüğü, operatif stresinde karşılaştırmalı düşüklüğünü göstermektedir. Böylece bizim verilerimiz laparaskopik cerrahi 'nin açık cerrahiye göre avantajlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been known that surgery makes immunodepression on patients for a long time. For this reason several surgery techniqs, and methods, which give the least harm to metabolism, and immun system of the patients, have been deveoloped. Recently laparascopic surgery method is used very widely. Thirty Sprague - Dawley adult masculin rats, which had 250-300 gr mass, were used in this study. Rats were divided into three groups. Group 1 : These rats formed the control group. After an hour from kethamin anesthesis, teil section of the rats were cleaned with %10 Povidon lode and 1 cc blood were taken from the teil section of these rats with sterilize insulin injector. Group 2: Abdomen of the rats in this group was left open for an hour after 2 centimeter median incision, done. After the first hour, tail section of the rats were cleaned with %10 Povidon lode and I cc blood were taken from the teil section of these rats with sterilize insulin injector. Then abdomen of these rats were closed, and at the end of the twenty fourth, and seventy second hours tail section of the rats were cleaned with %10 Povidon lode and 1 cc blood were taken from the teil section of these rats with sterilize insulin injector (Picture 2). Group 3: The abdomen of the rats in this group was entered from the abdomen bottom mid - quadrant with veress needle. Then needle was connected to electronic CO2 insuflatory which has tuned to 0.2 lt/min transmission. The rats' abdominal pressures were rised to 10 mniHg level. After the end of the first, twenty fourth, and seventy second hours tail section of the rats were cleaned with s %10 Povidon lode and 1 cc blood were taken from the teil section of these rats with sterilize insulin injector (Picture 3, 4). Laparatomy was applied to the rats in the second group for an hour. Also pneumoperitoneum was applied to the rats in the third group for an hour. After these processes, all the blood samples, taken at the first, twenty fourth, and seventy second hours, were converted to serum by centrifüging with Heraeus RPM 1000 tester in biochemical laboratory at 5000 revolution for four minutes. Immulite automatical chemiluminescent j jenzyme immunometric assay method, was used for measuring serum TNF-a, IL-ip, 1L-6 and IL-8 parameters. As a result, it was seen that laparotomy increased the serum cytokine levels significantly. In addition to this, comparatively being less of the serum cytokine levels, when laparoscopic surgery procedure is applied, shows the comparatively being less of the operative stress. Thus our data also shows that laparoscopic surgery is more advantageous with respect to the open surgery. 34