Psödofakik veya afakik büllöz keratopatide parsiyel penetran keratoplasti ile kombine skleral fiksasyonlu arka kamara göz içi merceği implantasyonu
Scleraly fixated posterior chamber intraocular lens implantation combined with parsial penetrating keratoplasty in pseudophakic or aphakic bullous kerathopaty
  1. Tez No: 156960
  2. Yazar: ERDAL EMRE KAMBUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYFER KANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Psödofakik veya Afakik Büllöz Keratopatide Parsiyel Penetran Keratoplasti ile Kombine Skleral Fiksasyonlu Arka Kamara Göz İçi Merceği İmplantasyonu Bu çalışmada, psödofakik veya afakik büllöz keratopatili olgularda parsiyel penetran keratoplasti ile birlikte skleral fiksasyonlu arka kamara göz içi merceği implantasyonu sonuçları bildirilmiş ve cerrahi sonrası komplikasyonlar ve greft saydamlığını etkileyen faktörler değerlendirilmiştir. A.Ü.T.F. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2001-2004 yılları arasında afakik veya psödofakik büllöz keratopati tanısı alarak, parsiyel penetran keratoplasti ile kombine skleral fiksasyonlu arka kamara GÎM implantasyonu uygulanan 1 1 olgunun 1 1 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular en az 6 ay takip edilmişlerdir. Olguların yaş ortalaması 69.54 (yaş aralığı 44-80 ) yıl idi. Gözlerin 4'ü (% 36.36) afakik, 7'si (% 63.63) psödofakikti. Psödofakik gözlerin hepsinde ön kamara GİM mevcuttu. Ameliyat öncesi ve sonrası görme keskinlikleri birbiri ile karşılaştırıldığında, 9 gözde (% 81.81) görme keskinliğinde artma, 1 gözde (% 9.09) azalma olduğu ve 1 gözde (% 9.09) değişme olmadığı belirlendi. Grefon saydamlığını etkileyen faktörlerden olan epitel sorunu ve sütür yetmezliği ve resütürasyona olguların hiçbirinde rastlanmadı. Grefon saydamlığını etkileyen bir diğer faktör olan ameliyat sonrası göz içi basınç artışı, 1 1 olgunun 2'sinde ( % 18.18) izlendi. Grefon saydamlığı, 11 gözün 9'unda( % 81.81) en az 6 ay devam etti. 2 gözde ( % 18.18) grefon saydamlığı bozuldu. Olgularda UBM ile görüntülenen toplam 22 haptiğin 10'u (% 45.45) siliyer sulkus önünde, 7'si (% 31.81) siliy er sulkusta, 5'i (% 22.72) siliyer sulkus arkasında lokalize idi. Ameliyat sonrası toplam 11 hastanın 2'sinde (%1 8. 18) GİB artışı, 2'sinde (%18.18) PÖS ve l'inde(%9.09) ön kamara darlığı tespit edildi. Sonuçta, bu çalışmada olgularda yüksek oranda grefon saydamlığı elde edilmesine rağmen, görme keskinlikleri düşük bulunmuştur. Bunu etkileyen önceki YBMD, glokom ve glokomatöz optik sinir hasarı gibi birçok faktör mevcuttur. Anahtar Sözcükler : Büllöz keratopati, göz içi merceği, haptik lokalizasyonu, penetran keratoplasti, skleral fıksasyon. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Scleral Fixated Posterior Chamber Intraocular Lens Implantation Combined With Parsial Penetrating Keratoplasty in Pseudophakic or Aphakic Bullous Kerathopaty In this study, the results of scleral fixated posterior chamber intraocular lens implantation with parsial penetrating keratoplasty in cases who have pseudophakic or aphakic bullous kerathopaty were reported and postoperative complications and the factors that effect the graft clarity were eveluated. 1 1 eyes of 1 1 patients who were diagnosed as pseudophakic or aphakic bullous kerathopaty and had undergone scleral fixated posterior chamber intraocular lens implantation combined with parsial penetrating keratoplasty between 2001-2004 at Medical Faculty of University of Ankara, Department of Ophthalmology were included in the study. The cases were followed up at least 6 months. The mean age of the cases was 69.54 ( ranged between 44-80 ). 4 eyes ( 36.36 %) were aphakic and 7 eyes (63.63 %) were pseudophakic. There were anterior chamber intraocular lenses in all of the pseudophakic eyes. When preoperative and postoperative visual acuities were compared, it was determined that there was an increase in visual acuity in 9 eyes ( 81.81 %), a decrease in 1 eye ( 9.09 %) and there was no change in 1 eye ( 9.09 % ). Epithelial problem and suture failure and resuturation which are 2 of the factors that effect graft clarity were not found in any of the cases. Postoperative increased intraocular pressure which is one of the factors that effect graft clarity was found in 2 of 1 1 ( 18.18 % ) cases. Graft clarity continued at least 6 months in 9 of 11 ( 81.81 % ) eyes. In 2 eyes ( 18.18 %) graft clarity was failed. 10 ( 45.45 %) of the 22 haptics that were imaged with UBM were located anteriorly to the ciliary sulcus, 7 (31.81 %) were located in the ciliary sulcus, 5 (22.72 %) were located posteriorly to the ciliary sulcus. Postoperatively, of the 1 1 patients; increased intraocular pressure was found in 2 ( 18.18 %), peripheral anterior synechiae was found in 2 ( 18.18 %) and narrow anterior chamber was found in 1 (9.09 % ). In conclusion; in this study, although a high rate of graft clarity was obtained in cases, visual acuities were found low. There a lot of factors like previous age related macular degeneration, glaucoma and glaucomatous optic nerve damage that effect this. Key Words : Bullous kerathopaty, haptic localization, intraocular lens, penetrating keratoplasty, scleral fixation. 51