Esansiyel infantil esotropyalı olgularda klinik özellikler ve cerrahi sonuçlarımız
- Tez No: 156996
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZKAĞNICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET Şaşılık pediatrik yaş grubunda önemli bir sağlık problemidir. Her yaşta dikkat edilmesi gerekmesine rağmen, infantın görsel gelişimi tamamlanmadığı için yaşamın ilk bir yılı içinde geç dönem çocukluk çağma göre çok daha kritiktir. Bu çalışmada esansiyel infantil esotropyalı (EİE) olguların klinik özellikleri ve cerrahi sonuçlan retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmada 22 'si erkek 21 'i kız toplam 43 olgu değerlendirildi. Olguların başvuru yaşı ortalama 2.84 ± 3.22 yıl, cerrahi uygulama yaşı ortalama 3.56 ± 3.17 yıl idi. Cerrahi öncesinde olguların 6'sı (%13.95) miyop, diğer olgular ise (%86.05) hipermetrop idi. Kayma açılan ortalama 37.95 ± 14.82 PD idLAlt oblik kas aşın fonksiyonu, DVD ve ambliyopi insidansı sırası ile %34.9, %18.6 ve %32.5 İdi. Olgular uygulanan cerrahi yönteme göre; çift taraflı iç rektus kası geriletmesi ve tek taraflı iç rektusa geriletme + lateral rektusa kısaltma yapılanlar olmak üzere iki gruba aynldı. İki grup arasında cerrahi sonuçlar açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). İlave olarak, olgular cerrahi uygulama zamanına göre erken (24. aydan önce, 20 olgu) ve geç (24. aydan sonra, 23 olgu) dönemde cenahi uygulanan grublar olmak üzere smıflandrnldı. Bu iki grubun cerrahi sonrası kayma açılan arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Erken cerrahi uygulanan grupta füzyon %5 oranında olup olguların hiç birisinde stereopsis mevcut değildi. Geç cerahi uygulanmış grupta ise füzyon ve stereopsis oranlan sırası ile %22.0 ve %0.04 idi. Çalışmamızın sonuçlan, infantil esotropyada cerrahi tedavi ile büyük oranda ±10 PD içinde ortoforya sağlanabildiğini, ancak elde edilen binokülaritenin tatmin edici olmadığım göstermektedir. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Strabismus is one of the most important health problems among children. Although it justifies attention at any age, the first years of life are more critical than late childhood as visual development is not completed in early childhood. In this study, we retrospectively evaluated the clinical characteristics and surgical results of patients with essential infantile esotropia (EİE). This study included 43 patients with EİE (22 male, 21 female). The mean age of the patients at inital examination was 2.84 ± 3.22 years and the mean age at the time of surgery was 3.56 + 3.17 years. Preoperatively, 6 (%13.95) of the patients presented with myopia and the other patients (%86.05) presented with hypermetropia. The mean angle of deviation was 37.95 ± 14.82 prism diopters. The incidence of inferior oblique overaction, DVD and amblyopia were %34,9, %18.6 and %32.5, respectively. Postoperatively, the patients were divided into 2 groups according to the surgical procedure they underwent: bimedial recession and unilateral medial rectus recession + lateral rectus resection. There was no statistically significant difference in the final surgical outcome between these surgical techniques (p>0.05). Additionally, the patients were classified according to the time of surgery to early operation (before 24 mounth, 20 patients) and late operation groups (after 24 mounth, 23 patients). There was no statistically significant difference in the postsurgical angle of deviation among these groups (p>0.05). In the early operation group, the incidence of fusion was %5, and no stereopsis was noticed. In the late operation group, the incidence of fusion and stereopsis were %22 and %0.04, respectively. Result of the present study suggested that although surgical treatment of infantile esotropia may offer an orthophoria of ±10 PD in most cases, however, the provided binocularity is not satisfactory. 66