Katarakt cerrahisinin görme fonksiyonu ve yaşam kalitesine etkisi
- Tez No: 156997
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET Sağlıkla ilgili girişimlerin değerlendirilmesinde, yaşam kalitesi ölçümlerinin önemi yaygın olarak kabullenilmiştir. Oftalmolojide, yaşam kalitesi ve görme fonksiyonu anketleri kullanılarak katarakt cerrahisi uygulanan hastaların fonksiyonlarındaki düzelmenin belirlenmesinin önemi vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, fakoemülsifikasyon ve göziçi lens implantasyonu uygulamasının hastalarda yaşam kalitesi ve görme fonksiyonlarına etkisini değerlendirdik. Bu prospektif çalışma, yaş ortalamaları 64.78 ± 4.47 yıl olan 104 kataraktlı olguyu (56 kadın, 48 erkek) içermektedir. Diğer gözün görme keskinliği düzeyine göre hastalan dört gruba ayırdık. Tüm hastalar cerrahi öncesinde görme keskinliği, görme fonksiyonu, yaşam kalitesi ve demografik faktörler açısından değerlendirildi. Cerrahiden bir ay sonra benzer parametreler ve cerrahi uygulamanın etki hacmi değerlendirildi. Görme keskinliği skorları ile görme fonksiyonu ve yaşam kalitesi ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Cerrahi sonrası, görme fonksiyonu skalasmda 0.66 - 1.58 arasında, yaşam kalitesi skalasında ise 0.53 - 1.14 arasında olmak üzere etki hacminde orta ve büyük değişiklikler görüldü. Yaşam kalitesi ve görme fonksiyonunda düzelme katarakt cerrahisinin birinci ayında gözlendi. Fakoemülsifikasyon sonrası görme keskinliğindeki artış hızı ile yaşam kalitesi ve görme fonksiyonlarındaki düzelme paralel olup hastaların fonksiyonel bağımsızlığı ve sağlık durumlarında hızlı iyileşme sağlandığı belirlendi. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY There is widespread acceptance of the importance of quality of life measurments to evaluate health care interventions. In ophthalmology, the importance of demonstrating improvment in functioning among patients who undergo cataract surgery using quality of life instruments and vision function questionnaires has been emphasized. In this study, we evaluated the effects of phacoemulsification with intraocular lens implantation on the patients quality of life and visual function. This prospective study comprised 104 patients with cataract (56 female, 48 male). The mean age of the patients was 64.78 ± 4.47 years. According to the visual acuity of the fellow eye, we divided the patients into four groups. All patients were evaluated preoperatively for visual acuity, visual function, quality of life and demographic information. One month after the operation, we evaluted the same parameters as well as the effect size of the surgical intervention. Correlation analysis revealed a highly significant positive correlation between visual acuity scores and the visual function and quality of life measurments. Both scales showed medium to large changes after surgery, with the effect size range 0.66 - 1.58 for visual function scale and 0.53 - 1.14 for the quality of life scale. Improvement in health-related quality of life and visual function occurred within 1 month of cataract extraction. The speed of visual acuity recovery after phacoemulsification matched the improvement across health-related quality of life functions, resulting in rapid recovery of the patients functional independence and health status. 36