Sebareik dermatit yüz tutulumu tedavisinde ketokonazol %2 krem ile metronidazol %0,75 jelin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of ketoconazole %2 cream with metronidazole %0,75 jel in the treatment of facial sebarrheic dermatitis
- Tez No: 157040
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Seboreik dermatit, oldukça sık rastlanan, kronik seyirli, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Yakın zamanda yapılan az sayıda çalışmada, topikal metronidazolün tedavide etkili olduğu gösterilmiştir. Amacımız, randomize, çift kör, prospektif bir çalışmayla, metronidazol % 0,75 jelin seboreik dermatit tedavisindeki etkinliğini, etkinliği daha önce kanıtlanmış bir ajan olan ketokonazol % 2 krem ile karşılaştırmaktır. En az 2 aydır seboreik dermatiti olan hastalar arasından yüz tutulumu olan toplam 44 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 2 gruba ayrıldı, bir grup ketokonazol krem ile birlikte metronidazol jelin bazını, diğer grup metronidazol jel ile birlikte ketokonazol kremin bazım 4 hafta süreyle kullandı. Klinik değerlendirme için, bazal, 2. ve 4. haftalarda, klinik şiddet skoru, görsel analog skala ile ölçülen kaşıntı skoru ve 4. haftada hasta ve araştırıcı tarafından yapılan global değerlendirme kullanıldı. Toplam 34 hasta 4 haftalık tedavi dönemini tamamlayarak istatistiksel değerlendirmeye alındı. Dördüncü haftada ortalama klinik şiddet skoru ketokonazol grubunda 11,9'dan 3,4'e, metronidazol grubunda 13,3'den 5,1'e düştü. Skordaki bu düşüşler, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Klinik şiddet skorunda ortalama azalma ketokonazol grubunda % 67,3, metronidazol grubunda % 53,5 olarak bulundu. İki değer karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Kaşıntı skoru, her iki grupta da azaldı, ancak yalmz metronidazol grubunda bazale göre istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdi. Hastalar ve araştırıcı tarafından yapılan global değerlendirmeler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Tedavi, her iki grupta da oldukça iyi tolere edildi. Yan etkiler, ketokonazol grubunda, metronidazol grubuna göre daha fazla görülmesine rağmen, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, metronidazol jelin seboreik dermatit yüz tutulumu tedavisinde etkili ve güvenli, alternatif bir ilaç olduğunu ve etkinliğinin, ketokonazol krem ile karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediğini söyleyebiliriz.ANAHTAR SÖZCÜKLER: seboreik dermatit, metronidazol, ketokonazol
Özet (Çeviri)
Seborrheic dermatitis is a common, chronic, inflammatory disease of the skin. Recently, a few studies have shown that topical metronidazole is effective in the treatment of seborrheic dermatitis. Our purpose is to compare the efficacy of metronidazole 0,75 % gel with ketoconazole 2 % cream- an agent that has been shown to be effective- in the treatment of seborrheic dermatitis in a randomized, double-blind, prospective study. Among the patients who had seborrheic dermatitis for at least two months, the ones with facial involvement were included in the study. A total of 44 patients were involved. Patients were randomized into two treatment groups. One group used ketoconazole cream with the vehicle of metronidazole gel while the other group used metronidazole gel with the vehicle of ketoconazole cream for 4 weeks. Clinical severity score and pruritus score measured by visual analogue scale at baseline, 2nd and 4th weeks were used for clinical assessment. In addition, patients and the investigator made a global evaluation at 4th week. A total of 34 patients completed the treatment. The mean clinical severity score decreased from 11,9 to 3,4 and from 13,3 to 5,1 in the ketoconazole and metronidazole groups, respectively. The decrease in the score was statistically significant in both groups. The mean of the percentage decrease in clinical severity score was 67,3 % in the ketoconazole group and 53,5 % in the metronidazole group, the difference was not statistically significant between the two groups. Pruritus score decreased in both groups but only in metronidazole group was this decrease statistically significant compared with baseline. Global evaluations made by the patients and investigator were not statistically different between the two groups. Treatment was well tolerated by the patients in both groups. Side effects were more frequent in ketoconazole group but the difference was not statistically significant. We conclude that metronidazole gel is an alternative, effective and safe treatment option in facial seborrheic dermatitis and this efficacy is statistically comparable with that of ketoconazole cream. KEYWORDS: seborrheic dermatitis, metronidazole, ketoconazole