Psoriazis tedavisinde pentoksifilinin etkinliğinin araştırılması: bir ön çalışma
Evaluation the efficacy of pentoxifylline in the treatment of psoriasis
- Tez No: 157049
- Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET KÖLEMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Rakhshanfar M. Psoriazis tedavisinde pentoksifilinin etkinliğinin araştırılması : Bir ön çalışma. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dermatoloji Anabilim Dalı. Ankara, 2004. Psoriazis sık görülen, etyolojisi bilinmeyen bir deri hastalığıdır. Günümüzde kullanılan tedavi yöntemleriyle mevcut lezyonlar iyileştirilebilmekte ancak tekrarlar önlenememektedir. Hastalığın ömür boyu sürmesi ve bir çok kez tedavi uygulanması gerekliliği, tedavide etkin ancak yan etkileri ve maliyeti az. olan ilaçların geliştirilmesi ile ilgili çalışmaların yoğunluk kazanmasına neden olmuştur. Bu özelliklere sahip ve psoriazis tedavisinde etkili olabileceği düşünülen ilaçlardan birisi de anti-TNF-ct olan pentoksifılindir. Pentoksifilinin psoriazis tedavisinde etkinliğini araştırmak amacıyla plasebo-kontrollü, prospektif bir çalışma planladık. Çalışmaya, kronik plak ve guttat tip psoriazisi olan toplam 38 hasta kabul edildi. Dört hafta 20 hastaya penloksifilin (3x400mg), 18 hastaya ise plasebo tedavisi verildi. Tedavinin etkinliği PASI skoru ile değerlendirildi. Hastaların tedavi sonundaki PASI skorlarında, başlangıç PASI skorlarına göre düşüş izlendi, ancak iki grup arasında bu düşme oranı açısından anlamlı fark bulunamadı. Bununla birlikte pentoksifilin alan hastaların başlangıç PASI skorları ile tedavi sonundaki PASI skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Bulantı dışında hiçbir hastada pentoksifıline bağlı sistemik yan etki izlenmedi. Pentoksifilin, güvenli yan etki profili ve düşük maliyeti ile psoriazis tedavisinde iyi bir alternatif olabilir. Etkinliğinin tam olarak değerlendirilebilmesi için daha büyük gruplar üzerinde randomize plasebo-kontrollü çalışmalar yapılması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler : Psoriazis, pentoksifilin, TNF-a inhibitörü, plasebo- kontrollü, tedavi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rakhshanfar M. Evaluation the efficacy of pentoxifylline in the treatment of psoriasis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Dermatology. Ankara, 2004. Psoriasis is a common skin disorder whose etiopathogenesis is still unclear. Current treatment modalities are efficacious in achieving clinical improvement but are inadequate to prevent recurrences. Because of chronic relapsing nature of psoriasis, multiple treatment courses are often necessary to maintain adequate control of the disease. Potential side effects and cost of the current therapies have led to increase in studies about new treatment modalities. One of the promising agents that may be efficient in psoriasis is pentoxifylline which is a anti-TNF-a. In order to evaluate the efficacy of pentoxifylline a prospective, placebo-controlled study is performed. Thirty-eight patients with chronic plaque and guttate psoriasis were enrolled in the study. Twenty patients were given pentoxifylline (3x400mg) and 18 patients were given placebo for 4 weeks. The efficacy of the treatment was evaluated by PASI score. There was difference between before and after treatment PASI scores. However there was no statistically significant difference between pentoxifylline or placebo treatetd groups, but there was statistically significant difference in pentoxifylline treatetd group before and after treatment PASI scores. No systemic side-effects except for nausea were observed. Pentoxifylline could be a good candidate to be an alternative treatment in psoriasis. Further randomized, placebo- controlled trials with larger patients group are necessary to determine efficacy of the pentoxifylline in psoriasis. Keywords : Psoriasis, pentoxifylline, TNF-a inhibitor, placebo-controlled, treatment.