Dizidrozis'te dermatofit dışı küf mantarlarının rolü
The role of non-dermatophyte mould fungi in dyshidrosis
- Tez No: 157050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Dizidrozis'te Dermatofit Dışı Küf Mantarlarının Rolü Dizidrozisin etyolojisi hala tartışmalıdır. Günümüze kadar bu tablonun atopi, allerjik kontakt dermatit, sistemik alınan bazı metaller, psikolojik stres, sigara, ilaçlar, ultraviyole ışınlan, bakteriyel enfeksiyonlar ve/veya yüzeysel mantar enfeksiyonları ile ilişkisinin gösterildiği çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada Alternaria Tenuis, Aspergillus Fumigatus, Curularia Lunata, Fusarium Moniliforme, Mucor Mucedo, Penicillium Notatum ve Rhizopus Nigricans gibi dermatofit dışı küf mantarlarının dizidrozis etyoloj isindeki rolü sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak araştırıldı. Çalışmaya dizidrozisli 27 hasta (13'ü kadın, 14'ü erkekti. Yaşlan 13 ile 53 arasında değişiyordu ve ortanca yaş 29 idi) ve dizidrozis dışı deri hastalığı şikayetiyle polikliniğimize başvuran 27 gönüllünün oluşturduğu kontrol grubu (16' sı kadın, 11 'i erkekti. Yaşları 11 ile 65 arasında değişiyor ve ortanca yaş 30 idi) alındı. Hastalann demografik bilgileri, lezyon özellikleri, atopi öyküsü (özgeçmiş ve/veya soygeçmişi), mevsimsel değişiklik, hiperhidrozis, sigara kullanımı gibi bilgileri kaydedildi. Tüm hastalar ve kontrol grubunda dermatolojik muayene yapıldı; kanda total IgE ve total eozinofil ölçüldü; rutin prick test, küf allerjenleri ile prick test ve patch test yapıldı. Lezyonlardan ve ayak parmak arasından alınan materyalden %20'lik KOH kullanılarak hazırlanan preparat mikroskopta muayene edildi. Olgulann 14(%52)'ünde rutin prick test ali erj enlerine karşı pozitiflik gözlendi. Kontrol grubunda ise bu sayı 1(% 4) idi (p0.05). Küf allerjenleri ile yapılan patch test hasta ve kontrol grubunda 1(% 4)'er olguda pozitifti. Olguların 20(%74)'sinde hastalık mevsim ile ilişkili idi. Toplam 9(%33) olguda hiperhidrozis vardı. Kontrol grubunda ise hiperhidrozis 2(%7) olguda saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role of Non-Dermatophyte Mould Fungi In Dyshidrosis The etiology of dyshidrosis is still disputable. Various studies which intended to demonstrate the link between this case and certain factors such as atopy, allergic contact dermatitis, systemic in-take of some metals, psychological stress, smoking, drugs, ultraviolet rays, bacterial infections and / or superficial füngal infections had been carried out until now. In this study, the role of non-dermatophyte mould fungi such as Alternaria Tenuis, Aspergillus Fumigatus, Curularia Lunata, Fusarium Moniliforme, Mucor Mucedo, Penicillium Notatum ve Rhizopus Nigricans in the etiology of dyshidrosis is examined by comparing to the healthy control group. 27 patients with dyshidrosis (13 females and 14 males, between ages of 13-53 with an average age of 29) and a control group of 27 volunteers (16 females and 11 males, between ages of 11-65 with an average age of 30) who applied to our clinic with non- dyshidrosis skin diseases are included in our study. Basic informations on the patients such as demographic data, lesion characteristics, atopy backgrounds (biographical and/or family history), seasonal variation, hyperhidrosis and smoking habits are recorded. Dermatological examinations, routine skin prick tests and skin prick tests with the use of mould allergens and patch tests are performed on all of the patients and the control group; total IgE and total eosinophil levels in blood samples are measured. Materials obtained from lesions and between toes are microscopically examined with the use of 20% KOH preparation. In 14 of our cases (52%), positivity toward routine skin prick test allergens is observed. In our control group, however, this number was only 1 (4% of cases) (p0.05). In patch test performed with the use of mould allergens, only 1 case in each of our patients and our control group (4%) indicated positivity toward allergens. In 20 of our cases (74%), disease was related to the season. Totally 9 cases (33%) had hyperhidrosis. In our control group, 2 cases are reported to have hyperhidrosis (7%) (p0.05).