Akne vulgarisli hastalarda serum insülin benzeri büyüme faktörü-1 ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of serum insulin like growth factor-1 and insulin like growth factor binding protein-3 levels patients with acne vulgaris
- Tez No: 157048
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMDİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
7. ÖZET AKNE VULGARİSLİ HASTALARDA SERUM İNSÜLİN BENZERİ BÜYÜME FAKTÖRÜ-1 VE İNSÜLİN BENZERİ BÜYÜME FAKTÖRÜ BAĞLAYICI PROTEİN-3 DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Akne vulgaris patogenezinde rol oynayan faktörler; sebum üretiminde artış, anormal folliküler farklılaşma, P.acnes ve inflamasyondur. Daha önceki yıllarda akne vulgaris oluşumunda diyetin etyolojik bir faktör olabileceği düşünülmüştür. Ancak bilimsel olarak kanıtlanamamıştı. Son zamanlarda diyetin akne patogenezinde rol oynayabileceği tekrar gündeme gelmiştir. Glisemik indeksi yüksek diyetle ortaya çıkan akut ve kronik hiperinsülinemi hormonal kaskadı başlatır. Artmış serbest IGF-1 düzeyleri ve azalmış IGFBP-3 düzeyleri düzenli olmayan doku gelişimine neden olur. Bu durumda insülinin tetiklediği artmış IGF-1 düzeyleri, hiperkeratinizasyonu indükleyerek akne oluşumuna neden olabilir, bu durum transgenik farelerde gösterilmiştir. Bu çalışmada akneli bireylerde diyet, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeylerinin belirlenmesi ve diyetin akne gelişimi üzerine olan etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 90 akne vulgarisli hasta ile yaş ve cinsiyeti uyumlu 96 sağlıklı kontrol grubunda beslenme alışkanlıkları, AKŞ, insulin, HbA1c, HOMA, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubu arasında; beslenme alışkanlıkları yönünden farklılıklar olduğu, hasta grubunun glisemik indeksi yüksek hiperinsülinemik besinleri istatiksel olarak anlamlı düzeyde tükettikleri belirlendi. (p0,05). Akne vulgarisli hastalarda kontrol grubuna göre IGF-1 de artış, IGFBG-3' de ise azalma olduğu saptandı. Akneli hastalarda artmış insülin direnci olduğu görüldü. Sonuç olarak, hiperinsülinemik diyetin IGF-1 düzeyini artırarak ve IGFBP-3 düzeyini azaltarak akne patogenezinde rol oynayabileceğini, diyet ve insülin duyarlılığını artıran ilaçların akne tedavisinde uygulanmasının gerekli olabileceğini düşünmekteyiz. 43
Özet (Çeviri)
8. İNGİLİZCE özet THE EVALUATION OF SERUM INSULIN LIKE GROWTH FACTOR-1 AND INSULIN LIKE GROWTH FACTOR BINDING PROTEIN-3 LEVELS PATIENTS WITH ACNE VULGARİS The main etiopathogenetic mechanism of acne vulgaris are increased production of sebum, abnormal keratinization, P.acnes and inflammation. The role of diet in acne vulgaris has been considered in past decades but the issue has not been confirmed. Recently, the role of diet on acne pathogenesis has again become matter of discussion. Acute and chronic hyperinsulinemia due to high glisemic load diet initate hormonal cascade. Increased free IGF-1 and decreased IGFBP-3 levels cause an irregular tissue formation. In such a case, increased IGF-1 levels due to insulin induce hyperkeratinization that involves the formation of acne. This hypothesis has been confirmed in transgenic mice. The aim of this study was to evaluate the levels of serum IGF-1 and IGFBP-3 and to estimate the role of diet on acne vulgaris. Nutrition habits, fasting blood glucose, insulin, HOMA, IGF-1 velGFBP-3 levels were evaluated in 90 patients and 96 healty sex- matched control subjects.