A Study on buying behaviour of emplayers for group life and health insurances in Turkey
- Tez No: 15705
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
- iv - TÜRKİYE'DE GRUP HAYAT VE SAĞLIK SİGORTALARI İÇİN İŞVERENLERİN SATINALMA DAVRANIŞLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Bu tezde, Türkiye'de işverenlerin grup hayat ve sağlık sigortaları için satmalına davranışları, bunları etkileyen faktörler ve önem sırası, sigorta şirketlerini seçerken işverenlerin tercihleri ( Türk sigorta şirketleri veya çokuluslu sigorta şirketleri ), işverenlerin istediği ek teminatlar ve mevcut grup sigorta ürünleri/şirketler ile ilgili problemleri araştırılmıştır. Bu çalışma, tetkik amaçlı olup ilgili konu üzerinde geniş bir ön çalışma yapılmıştır. Grup hayat ve/veya sağlık sigortası satın almış olan işverenler, bu çalışmanın örneğini teşkil ettiler. Genelde, işverenler, personelin kendisini güven içinde hissetmesini sağlamaktan sosyal olarak kendilerinin sorumlu olduklarını düşünmektedirler. Bu, Türkiye'de sosyal refah programlarının eksikliği ve Sosyal Sigortalar Kurumu'nun yetersiz sağlık hizmetlerinden dolayı, grup hayat ve/veya sağlık sigortasının satın alınmasındaki en önemli sebeptir. Bu çalışma daha önce yapılmış olan incelemeleri ve bir anket kullanılarak yapılan saha araştırmasını içermektedir. Verilerin yorumu bilgisayar analizi ile yapılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada sigorta şirketleri öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
- İÜ A STUDY ON BUYING BEHAVIOUR OF EMPLOYERS FOR GROUP LIFE. AND HEALTH INSURANCES IN TURKEY In this thesis, the buying behaviour of employers for group life and health insurances in Turkey, the factors affecting buying behaviour and order of importances for employers, the employers' preferences in choosing their insurance companies ( whether local or multinational ), additional coverages they would like to have and the problems associated with the current group insurance products/companies have been investigated. The research is exploratory in nature and extensive preliminary work has been done on the subject matter. The employers who have purchased group life and/or health insurance formed the sample of the study. In general, it is found out that employers consider themselves as socially obliged to make the employees feel secure. This is the most important reason for purchasing this employee benefit because of lack of nationwide social welfare programs in Turkey and Social Insurance Institutions' s insufficient medical services. The study includes literature review and the field study which is conducted through a questionnaire. The interpretation of data is conducted through computer analysis and implications for insurance companies are presented.