A Study on 'catalog buying behavior'
  1. Tez No: 15704
  2. Yazar: ŞUA TÜMTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, son yıllarda önemli bir pazarlama aracı olarak karşımıza çıkan postayla katalogdan alışveriş tekniği için Türkiye'de potansiyel bir pazarın varlığı araştırılmakta, ve bu pazarın kimlere ne şekilde hitap ettiği ortaya konulmak istenmektedir. Araştırma, bu konuda daha önce yapılmiş incelemeleri ve Ekim 1989- Ocak 1990 tarihleri arasında istanbul'da gerçekleştirilen saha çalışmasının sonuçlarını kapsamaktadır. Analizde, istanbul'dan 158 örnek kişinin katalogla alışveriş eğilimleri incelenmiş ve postayla alışveriş isteminin örnek grup arasında yaygın bir şekilde yer almadığı gözlenmiştir. Çeşitli faktörlerin katalogla satın alma davranışı üzerindeki etkileri incelenmiş ve bulgular kişilerin davranış özellikleri, demogfik ve sosyoekonomik özellikleri ile katalogdan alışveriş eğilimleri arasında "önemli bağlantılar ortaya koymuştur. Bu Çalışma bulgu ve analizlerin yorumları ile sonuçların katkılarını ayrıca sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the market for catalog buying type of retailing was investigated. The basic purpose of the study is to find out whether such a market exists for mail-order catalogs, and to define this market segment. The study included the literature review and interpretation of the computer analyzed data obtained from the survey conducted in Istanbul, Turkey during November 1989 and January 1990. In the analysis 158 people constituted the sample Data used for the study were collected by a structured, undisguised, and self- administered questionnaire. The intentions of the respondents toward catalog purchases were investigated in order to determine the size of this market. Moreover the attitudinal, demographic, and socioeconomic factors were analyzed to consturct a relationship between those variables and buying motivations of the respondents. The findings of the analysis revealed that intention of catalog buying is not widespread throughout the sample., According to the results, shopper convenience orientation, self confidence y liking for trying new product, parking problems difficulty in shopping, trust in well known firms' catalogs, willingess to take risk in catalog purchases, impulse buying, frequency of shopping distance to a shopping center, transportation mean used in shopping and foreign language known were found as significantly related to willingness of buying goods from mail-order catalogs.- iv - However, it should be noted that the insufficient sample size brings up a major limitation on generalizing the results.