Psoriasis vulgaris'te sistemik tedavi öncesi ve sonrasında doku insülin benzeri büyüme faktörü-3 düzeyleri ve dağılım paternlerinin karşılaştırılması
Tissue levels and distribution pattern of insulin like growth factor binding protein-3 in psoriasis vulgaris before and after systemic treatment
  1. Tez No: 157065
  2. Yazar: MÜGE GÜLER ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLSEL İLTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Psoriasis, tırnakları ve eklemleri de tutabilen, oldukça sık görülen, papüloskuamoz bir deri hastalığıdır. Psoriasis etyopatogenezinde primer defekt henüz aydınlatılamamış olsa da multifaktöryel ve multigenetik bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda toplam 30 psoriasis vulgarisli hastadan siklosporin A ve metotreksat tedavisi öncesinde ve sonrasında toplam 2 kez ve 30 hiperproliferatif olmadığı bilinen eritemli- skuamlı hastalıklara sahip kontrol grubu hastalarından bir kez insizyonel biyopsi alarak doku 1GFBP-3 ekspresyon düzeyini ve dokudaki dağılım paternini inceledik. Psoriasis vulgaris lezyonlanndan alınan doku örneklerinde, IGFBP-3 düzeyi kontrol grubu değerlerine göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Siklosporin A ve metotreksat tedavileri sonrasında IGFBP-3 ekspresyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış ve tedavi sonrası IGFBP-3 düzeyleri tedavi sonrasında da kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Tedavi sonrasında siklosporin A ve metotreksat tedavisi alan iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Psoriasis vulgaris lezyonlarında IGFBP-3 dağılım patemi incelendiğinde, hem siklosporin A hem metotreksat grubunda IGFBP-3'ün bazal ve suprapapiller bölgede yoğunlaştığı, kontrol grubunda ise bazal tabakada ve epidermisin tüm tabakalarında yer aldığı dikkat çekmektedir. Psoriasis vulgaris grubunda siklosporin A tedavisi ile IGFBP-3 dağılım paternindeki polarizasyonun düzelerek kontrol grubuna benzer şekilde tüm epidermise dağıldığı görülmüştür. Ancak metotreksat grubundaki polarizasyonda, tedavi ile herhangi bir değişiklik olmamıştır. Psoriasis vulgarisde IGFBP-3 düzeyindeki artış, bize IGFBP-3' ün etyopatogenezde rol oynadığını düşündürmektedir. Ayrıca metotreksattan farklı olarak siklosporin A tedavisi ile polarizasyonun düzelerek kontrol grubuna daha benzer bir patern kazanması siklopsorinin IGFBP-3 mekanizması üzerine daha spesifik bir etkinliği olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY Psoriasis, is a very common papulosquamous skin disease, which also affects nails and articles. The ethiopathogenesis of psoriasis is thought to be multifactorial and multigenic. Thirty patients with psoriasis vulgaris and 30 controls with erythema-squamous diseases that are known not to be hyperproliferative were included in our study.Biopsies were obtained before and after cyclosporine A and methotrexate treatment, in the patient group while incisional biopsies were taken only once in the control group. The IGEBP-3 expression levels and distribution patterns were evaluated in tissue samples. The IGFBP-3 levels in the samples of the psoriasis vulgaris lesions were significantly increased compared with the control group. After treatment with cyclosporine A and methotrexate, IGFBP-3 expression levels were not statistically decreased. Additionally IGFBP-3 levels were still significantly higher compared with the control group. At the end of the treatment, no significant difference was found between the two psoriasis groups with respect of IGFBP-3 levels. We observed that IGFBP-3 was mostly dense in basal layer and suprapapillary region in both psoriasis groups before treatment, when we examined the IGFBP-3 tissue distribution pattern. However, IGFBP-3 was observed in the basal layer and all layers of epidermis in the control group. After treatment with cyclosporine A, the polarisation of IGFBP-3 distribution pattern was changed to appear in all layers of epidermis and became similar to the control group. However, there was no significant change in the distribution pattern with the methotrexate group, after treatment. These findings suggest that the increase in the IGFBP-3 levels may be playing a role in the ethiopathogenesis of psoriasis vulgaris. Additionally, we suggest that the correction of IGFBP-3 distribution pattern polarisation with cyclosporin A is interrelated with IGEBP-3 mechanism more spesifically than methotrexate.