Dar band UVB sağaltımında günlük ve haftalık doz artışı protokol etkinliklerinin psoriyaz alan şiddet indeksi ile değerlendirilmesi
In narrow band UVB evaluating daily and weekly dose increment protocols efficacy with psoriasis area and severity index
- Tez No: 157064
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEBNEM ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Psoriyazda son yıllarda sık kullanılan bir yöntem olan dar band UVB sağaltımı için farklı protokoller uygulanmaktadır ve şu ana kadar kesinleşmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır.Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvuran psoriyazlı olgular arasından seçilen 20 olguya dar band UVB sağaltımı uygulanmış, ardışık olarak seçilen 10 olguya haftalık, 10 olguya günlük doz artışı yapılmıştır. Her iki grubun karşılaştırılması, sağaltım öncesinde, dekapaj sonrası (0. hafta), sağaltımın 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. haftaları sonunda PAŞİ skoru kullanılarak yapılmıştır. Haftalık doz artışı uygulanan grubun sağaltım öncesi 10.95 olan PAŞİ skoru ortalaması 0. hafta sonunda 9.90, 1. hafta sonunda 8.64, 2. hafta sonunda 7.64, 3. hafta sonunda 6.20, 4. hafta sonunda 5.77, 5. hafta sonunda 5.02, 6. hafta sonunda 3.87, 7. hafta sonunda 3.69, 8. hafta sonunda 3.36 saptanmıştır. Günlük doz artışı uygulanan grupta ise sağaltım öncesi 11.14 olan PAŞİ skoru ortalaması 0. hafta sonunda 10.59, 1. hafta sonunda 9.42, 2. hafta sonunda 7.59, 3. hafta sonunda 6.58, 4. hafta sonunda 5.56, 5. hafta sonunda 4.80, 6. hafta sonunda 3.86, 7. hafta sonunda 3.41, 8. hafta sonunda 2.97 saptanmış olup birbirleriyle karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sekiz haftalık sağaltım süresince iyileşen olgu sayısı açısından iki grup karşılaştırıldığında, haftalık doz artışı uygulanan grupta daha fazla olguda iyileşme görülmesine rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ortalama kümülatif doz açısından iki grup değerlendirildiğinde, günlük doz artışı uygulanan grupta ortalama kümülatif doz daha yüksek hesaplanmış olup, istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Psoriyazda dar band UVB sağaltımında günlük doz artışı uygulamasının haftalık doz artışı uygulamasına göre üstünlüğü bulunmadığı, daha az kümülatif doz ile aynı etkinliği gösteren haftalık doz artışı uygulamasının psoriyaz sağaltımında tercih nedeni olabileceği sonucuna varılmıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various protocols have been carried out for the narrow-band UVB treatment which is an extensively used method recently for psoriasis and it has not a certain cure protocol yet. In the present study, narrow band UVB treatment was applied to 20 patients chosen among patients with psoriasis who had recourse to 9 Eylül University, Department of Dermatology out-patients' clinic. Dose increment was realized weekly to 10 patients and daily to 10 patients who were consecutively selected. Comparison of both groups were established before the treatment, after pickling (0. week), and at the end of the 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., and 8. weeks of treatment by using PAŞİ score. The mean PAŞİ score of the group with weekly dose increment was 10.95 before the treatment whereas it was found to decrease to 9.90 at the end of the 0. week, 8.64 at the end of the 1. week, 7.64 at the end of the 2. week, 6.20 at the end of the 3. week, 5.77 at the end of the 4. week, 5.02 at the end of the 5. week, 3.87 at the end of the 6. week, 3.69 at the end of the 7. week, and to 3.36 at the end of the 8. week, respectively, In the group with daily dose increment, the mean PAŞİ score of 11.14 for the untreated period was determined to decrease to 10.59 at the end of the 0. week, 9.42 at the end of the 1. week, 7.59 at the end of the 2. week, 6.58 at the end of the 3. week, 5.56 at the end of the 4. week, 4.80 at the end of the 5. week, 3.86 at the end of the 6. week, 3.41 at the end of the 7. week, and to 2.97 at the end of the 8.week, respectively. No statistically significant difference was found as they were compared. When the two groups were compared according to recruited patient number during the treatment period of 8 weeks, although more patients were found to be recruited in the group with weekly dose increment, there was no statistically significant difference between the two groups. As the groups were evaluated according to mean cumulative dose, the mean cumulative dose of the group with daily dose increment was estimated to be higher and determined to be statistically significant. As a conclusion, application of daily dose increment did not presented an advantage compared to weekly dose increment in treatment of psoriasis with narrow band UVB; and that, application of weekly dose increment exhibiting the same activity with less cumulative dose could be a reason for preference in treatment of psoriasis. 58