Hipergliseminin uyarılma potansiyelleri üzerine etkisinin streptozotosin ile diabet oluşturulmuş sıçanlarda incelenmesi
The effects of hyperglcemia on evoked in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 157091
  2. Yazar: ESRA GÜMÜŞÇÜ KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇİĞDEM ÖZESMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV HİPERGLİSEMİNİN UYARILMA POTANSİYELLERİ ÜZERİNE ETKİSİNİN STREPTOZOTOSİN İLE DİABET OLUŞTURULMUŞ SIÇANLARDA İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada hipergliseminin Uyarılma Potansiyelleri (UP) üzerine etkisinin Streptozotosin (SZ) ile diabet oluşturulmuş sıçanlarda incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Spraque Dawley cinsi 5-6 aylık erkek sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar Deney A grubu (60 mg/kg SZ), Deney B grubu (80 mg/kg SZ) ve plasebo [SZ'ye eşit hacimde intraperitoneal (i.p) serum fizyolojik (SF)] olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Her grupta enjeksiyondan önce (0. gün) ve enjeksiyondan sonraki 1., 10. ve 20. günlerde ağırlık, idrar glukozu, kan glukozu değerleri ölçülmüş ve UP kayıtlan alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HYPERGLYCEMIA ON EVOKED POTENTIALS IN STREPTOZOTOCIN-INDUCED DIABETIC RATS ABSTRACT In this study, it was aimed to examine the effect of hyperglycemia on Evoked Potentials (EP) in streptozotocin-induced diabetic rats. Spraque Dawley rats aged 5-6 months were used. These rats were divided into three groups: group A (60 mg./kg Streptozotocin, i.p.), group B (80 mg./kg Streptozotocin, i.p.) and placebo (equal volumed of physiological saline-0.9 % NaCl-to Streptozotocin, i.p.). In all groups weight, urine glucose and blood glucose were measured, also EP were recorded before the enjection (day: 0) and after the enjection in the days:l, 10 and 20. Placebo and test groups's weight, blood glucose values were compared.