Kronik ve akut alkolün pentilenetetrazol ile oluşturulan nöbetlerde kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkisi
The effects of chronic and acute alcohol on blood -brain barrier permeability during pentylenetetrazole seizures
  1. Tez No: 157090
  2. Yazar: FATMA BURCU ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BARİA ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET: Çalışmamızda birinci amacımız düşük doz akut alkol, yüksek doz akut alkol ve kronik alkolün dişi sıçanların kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkisini araştırmaktı. İkinci amacımız ise düşük doz akut alkol, yüksek doz akut alkol ve kronik alkol alan hayvanlarda konvulziyon oluşturarak kan-beyin bariyeri permeabilitesinin ne yönde değişeceğini saptamaktı. Düşük doz akut alkol ve yüksek doz akut alkolün yalnız başına uygulandığında kan- beyin bariyeri permeabilitesini anlamlı olarak arttırdığını (P0.05). Düşük doz akut alkol verdiğimiz sıçanlarda pentilenetetrazol ile konvulziyon oluşturduğumuzda, alkolün tüm beyin bölgelerinde kan-beyin bariyerini koruduğunu ancak bu korumanın sadece sol hemisfer için anlamlı olduğu saptanmıştır (PO.05). Sağ hemisfer ve serebellum+beyin sapı bölgelerinde ise kan-beyin bariyeri permeabilitesinin değişmediği görülmüştür (P>0,05). Yüksek doz akut alkol+konvulziyon grubu ile konvulziyon grubunu karşılaştırdığımızda kan-beyin bariyeri permeabilitesinde fark olmadığı olmadığı saptanmıştır (P>0.05). 2 ay boyunca alkol alan kronik alkol grubunda oluşturduğumuz konvulziyonlar neticesinde kronik alkolün konvulziyonlarda kan-beyin bariyeri permeabilitesini değiştirmediği gözlenmiştir (P>0.05). Alkolün kadın ve erkek beynine farklı etki ettiğini gösteren çok sayıda araştırma vardır. Araştırmamızda orjinal olarak düşük dozda dişi sıçanların kan-beyin bariyeri permeabilitesinin alkole karşı daha duyarlı olabileceğini gözlemledik. Bunun yanısıra deney sonuçlarımıza göre alkoliklerde 3 kat fazla görülen epilepsi nöbetlerinin, kan-beyin bariyeri permeabilitesine etkilerinin önemli olabileceği görüşündeyiz. 46
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The first aim of our study was to investigate effects of low dose of acute alcohol, high dose of acute alcohol and chronic alcohol administration on blood-brain barrier permeability in female rats. The second one was to determine how blood-brain barrier permeability would change when we induced seizures in low dose of acute alcohol, high dose of acute alcohol and chronic alcohol administration. We have found that however low dose of acute alcohol and high dose of acute alcohol increase blood-brain barrier permeability significantly (P0,05). When we induced convulsions with pentylenetetrazole in low dose of acute alcohol administered group, it has been observed that alcohol protected blood-brain barrier permeability against convulsions. But this findings were significant just for left hemisphere's blood-brain permeability (P0.05). It has been determined that when we compared high dose of acute alcohol+convulsion group and convulsion group, there was no difference between blood-brain barrier permeability in these groups (P>().()5). In chronic group which was drunk alcohol for 2 months, it has been observed that there was no blood-brain barrier permeability change when we induced convulsions (P>0.05). There are a lot of studies which shows alcohol affects female and male brain in different ways. In our study orginally we have observed that female rats* blood-brain barrier permeability may be more sensitive against alcohol influences than males. In 47addition according to our experimental results the epilepsy seizures which occurs 3 times more in alcoholics may be important for blood-brain barrier permeability. 48