Kognitif beyin yanıtlarıyla kalp hızı değişiminin soğuk stresi ile ilişkisi
- Tez No: 157108
- Danışmanlar: DR. SADİ KAYIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Beynin kognitif işlevleri ile ürettiği kognitif potansiyeller ve kalp hızı değişkenliği (KHD) nin organizmanın maruz kaldığı stresle ilşkili olduğu bilinmektedir. Ancak stres koşulunda bu iki parametredeki değişimin ne şekilde bir beraberlik gösterdiğini anlamayı amaçlayan araştırmalar fazla değildir. Bu çalışmada akut soğuk stresinin KHD ve P3a paradigmasıyla elde edilen potansiyeller üzerindeki etkisi incelendi. Sağlıklı gönüllü on denekte normal koşul ve akut stres koşullarında P3a paradigmasıyla kognitif potansiyeller ve eş zamanlı olarak EKG kaydı alındı. Geliştirilen analiz yöntemi ile KHD nin frekans alanındaki bileşenleri hesaplandı. Sempatik ve parasempatik sistemin etkisini gösteren frekans aralıklarındaki güç değerleri ile P3a paradigmasıyla elde edilen N100,P200, P3b ve P3a büeşenlerinin latans ve genlik değerleri ilişkileri Normal ve Akut Soğuk Stresi koşullarında araştırıldı. Akut Soğuk Stresi koşulunda KHD nin sempatik aktiviteyi yansıtan 0.04-0.15 Hz lik düşük frekans aralığında istatiksel olarak anlamlı güç artışı tesbit edildi. Buna paralel olarak P3a paradigmasıyla elde edilen tüm N100 bileşenlerinde genlik azalışı ve P3b latansında uzama tesbit edildi. Stres koşullarında uyanıklılığın artışına paralel olarak N100 gibi orta latanslı bileşenlerde genlik artışı ve P3a gibi kognitif bileşenlerde latans kısalması beklense de çalışmamızda paradoksal olarak tersine bulguların elde edilmiş olması, stresin uyanıkhlığı artırmakla kalacak düzeyin çok üstünde gerçekleşmesine ve buna bağlı olarak orta ve uzun latanslı yanıtlarda inhibisyona ve gecikmeye yol açmasına bağlanabilir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY The cognitive functions and their products, cognitive potentials of the brain and the Heart Rate Variability (HRV) are related to the stress that the organism is exposed. Despite this known relationship, studies investigating the nature of co-variation of these two parameters under stress conditions are not so frequent. In this study, the effects of acute cold stress on HRV and on the potentials obtained with P3a paradigm are investigated. Cognitive potentials with P3a paradigm and EKG recordings were taken simultaneously under normal and acute stress conditions in ten healthy volunteers. The frequency domain components of HRV were calculated via developed analysis method. The relationship between the power values of the frequency bands reflecting the activity of the sympathetic and. parasympathetic systems and the latencies and the amplitudes of the N100, P200, P3b and P3a components obtained with P3a paradigm are investigated under normal and acute cold stress conditions. The increase in the low frequency band of 0.04-0.15 Hz reflecting the sympathetic activity was found to be statistically significant. Accordingly, amplitude decrease in all N 100 components and latency increase in P3b were found. Although it is expected that the middle latency components like N100 have to increase in amplitude and the cognitive components like P3a have to decrease in latency parallel to increase in arousal, findings in this study seem paradoxical and this may be attributed to the level of stress much higher than the level sufficient for an increase in arousal, causing to inhibition and delay in the middle and long latency responses. 34