JME dışı miyoklonik epilepsili hastalarda göz kırpma refleksi, beyin sapı tutulumunun araştırılması
Investigation of involvement in the brain stem, blink reflex in myoclonic epilepsy patient except JME
  1. Tez No: 337785
  2. Yazar: TÜLİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kötü gidişli miyoklonik epilepsisi (KGME) olan hastalarda ve sağlıklı kontrollerde göz kırpma refleksi (GKR) incelenerek bu hastalarda beyin sapında işlevsel bir değişikliğin olup olmadığı, elde edilen verilerin klinik ve nörogörüntüleme bulguları ile ilişkileri değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde takip edilen 23 KGME hastası ile yaş ve cinsiyetleri uygun 41 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Anemnez, nörolojik muayene, genetik testler ve nörogörüntüleme tetkikleri yapılan hastalarda miyokloni varlığı klinik gözlem ve EMG kaydı ile gösterildi. Hasta ve kontrol gruplarında supraorbital sinir uyarımı ile elde edilen GKR?nin parçaları olan R1, R2, R2K yanıt latansları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate changes in brainstem functions with the help of blink reflex (BR) in patients with myoclonic epilepsy presenting with a malign course. Clinical characteristics and neuroimaging of patients were correlated with electrophysiological data. We have included 23 malign course myoclonic epilepsy (MCME) patients admitted to our clinic and 41 age and sex matched healthy controls to our study. All subjects gave written informed constents prior to investigations. Patients data including a comprehensive history, detailed neurologic examination, genetic testing and neuroimaging results were obtained. The existance of myocloni was established with polimyographic recording. Supraorbital branch of trigeminal nerve was stimulated to elicit BR. R1, R2 and R2K latencies were noted.